banner39

banner35

Tunus'a seslendiler: Demokrasinin dönüşü için zaman belirlenmeli

AB ve bazı ülkeler, Tunus'ta demokrasinin geri dönüşü için bir zaman sınırının belirlenmesi yönünde çağrı yaptı.

Afrika 11.12.2021, 12:55
Tunus'a seslendiler: Demokrasinin dönüşü için zaman belirlenmeli

ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, Japonya, İtalya ve Kanada'nın Tunus büyükelçileri ile ülkede bulunan Avrupa Birliği (AB) heyeti tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, Tunus halkının demokratik ve şeffaf yönetim arayışlarını desteklediklerine işaret edildi.

Halkın ihtiyaç ve taleplerinin karşılanması için sosyal ve ekonomik istikrarın önemli olduğuna dikkat çekilen açıklamada, ülkedeki ekonomik ve mali durum için atılacak gerekli adımları desteklemeye hazır oldukları ifade edildi.

Açıklamada, Tunus'ta seçimlerle belirlenen Meclis de dahil olmak üzere demokratik kurumların çalışmalarına hızlıca dönüş yapması için bir zaman sınırının belirlenmesinin gerekliliğine vurgu yapıldı.

Cumhurbaşkanı Kays Said, 25 Temmuz'da Meclisin çalışmalarını dondurması ve başbakanı azletmesinin ardından 22 Eylül'de de bazı yeni kararnameler yayımlamıştı.

Bu kararnamelerle cumhurbaşkanının yasama ve yürütme yetkisi genişletilmiş, ayrıca yasa tekliflerinin Anayasa'ya uygunluğunu denetleyen geçici komisyon da feshedilmişti.

Said'in aldığı tüm bu kararlar ülkede bir tür "istisnai durum" oluşmasına yol açmıştı.

Ülkedeki krizden çıkmak için birçok siyasi ve sivil toplum kuruluşu geniş kapsamlı ulusal diyalog çağrısı yapıyor.

banner53
Yorumlar (0)
0
hafif kar yağışlı
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?