banner39

Tunus Başbakanı'ndan istifa taahhüdü

Tunus Başbakanı Urayyid, hükümetin ulusal diyalog görüşmelerinin başlamasından 3 hafta sonra istifa edeceğine dair resmi yazı sundu.

Afrika 25.10.2013, 18:20 25.10.2013, 18:20
Tunus Başbakanı'ndan istifa taahhüdü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tunus Başbakanı Ali el-Urayyid, ulusal diyalog görüşmelerinin başlamasından 3 hafta sonra hükümetin istifa edeceğine dair resmi yazıyı,Tunus Genel İşçi Birliği Sendikası'na (UGTT) teslim etti.

Tunus hükümeti Basın Müsteşarı Abdusselam ez-Zübeydi, Urayyid'in bugün ilerleyen saatlerde başlaması planlanan ulusal diyalog görüşmelerinden 3 hafta sonra "bazı konulara uyulması halinde" hükümetin istifa edeceğine dair resmi belgeyi UGTT'ye verdiğini kaydetti.

"Uyulması gereken konular" yer alan ifade, yeni anayasanın tamamlanması, seçim tarihinin belirlenmesi ve Yüksek Seçim Kurulu oluşturulmasını kapsıyor. Söz konusu maddeler, ulusal diyalog girişiminde de yer alıyor.

Öte yandan muhalif Ulusal Kurtuluş Cephesi temsilcilerinden El-Cüneydi Abdulcevad, ulusal diyalog sürecine katılım konusunda karar vermek için hükümetin istifa edeceğine dair belgenin içeriğini incelemek amacıyla İnsan Hakları Bakanlığı'na bir heyet gönderdiklerini belirtti.

Ulusal Kurtuluş Cephesi'ni oluşturan Halk Cephesi ve Nida Partisi, resmi ve yazılı olarak hükümet istifa edeceğini açıklayana kadar ulusal diyalog sürecine katılımı askıya aldıklarını dün ilan etmişlerdi.

Başbakan Ali el-Urayyid, çarşamba günü diyalog görüşmeleri öncesinde yaptığı konuşmada, yüksek seçim kurulunun kurulması, seçim zamanının belirlenmesi ve anayasanın hazırlanması aşamalarına geçilmesi şartıyla 3 hafta içinde hükümetin istifa edeceği sözünü vermişti.

Tunus'ta UGTT liderliğinde, Tunus Sanayi Ticaret ve El Sanatları Birliği, Tunuslu Avukatlar Ulusal Birliği ve Tunus İnsan Haklarını Koruma Birliğinden oluşan 4'lü grup, Tunuslu muhalif Muhammed el-Brahmi'nin öldürülmesinden sonra 17 Eylül'de, ülkede yaşanan siyasi krize çözüm bulunması için girişim başlatmıştı.

Grubun uzun süren görüşmelerden sonra açıkladığı ve 21 partinin kabul ettiği çözüm planında, mevcut hükümetin yerini alacak teknokrat hükümetinin kurulması öngörülüyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?