banner39

Tunus Cumhurbaşkanı'ndan çözüm arayışları

Cumhurbaşkanı Merzuki, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları liderleri ile bir araya geldi

Afrika 02.08.2013, 14:32 02.08.2013, 14:38
Tunus Cumhurbaşkanı'ndan çözüm arayışları

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tunus Cumhurbaşkanı Munsif el-Merzuki, ülkenin içinde bulunduğu krizden çıkması için yürüttüğü temaslar çerçevesinde siyasi parti yöneticileri, insan hakları örgütleri temsilcileri ve sendika başkanları ile bir dizi görüşme gerçekleştirdi.

Alınan bilgiye göre Cumhurbaşkanı Merzuki, başkent Tunus'un kuzeyindeki Kartaca Sarayı'nda Tunus Genel İş Sendikası Başkanı Hüseyin el-Abbasi, İşadamları Birliği Başkanı Vidad Buşmari, Tunus İnsan Haklarını Savunma Birliği Başkanı Abdussettar bin Musa'yı kabul etti.

Görüşmeler sırasında krizden çıkış için seçimler yapılana kadar bir "ulusal kurtuluş hükümeti" veya bağımsız nitelikteki bir hükümetin kurulması gibi önerilerin gündeme getirildiği, muhalefetin, meclisin feshedilmesi çağrılarının da ele alındığı öğrenildi.

Merzuki ayrıca Nahda Hareketi Partisi Genel Başkanı Raşid el-Gannuşi, Cumhuriyet için Kongre (CPR) Partisi Genel Sekreteri Imad ed-Daimi , Demokratik İttifak Partisi'nden Muhammed el-Hamadi ve Cumhuriyet Partisi'nden Ahmed Necib eş-Şabi ile de ülkenin içinde bulunduğu krizden çıkış yollarını konuştu.

Halk Cephesi Koalisyonu Başkanı ve Tunus Kurucu Meclisi üyesi Muhammed el-Brahmi'nin geçen hafta evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmesinin ardından geniş çaplı protestoların yapıldığı ülkede bazı kesimler hükümetin ve kurucu meclisin düşmesi için gösteriler düzenlerken, hükümet yanlıları ise "meşruiyetin korunması ve ulusal birliğin sağlanması" talebiyle eylem yapmaya devam ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?