Tunus devriminin unutulan kahramanları

Devrimci Gençleri Koruma Komitesi, Tunus devriminin birinci yıl dönümünü kutlamaya hazırlanırken; devrimcilerden bazıları artık aralarında değil

Tunus devriminin unutulan kahramanları

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Duvarlara çizilen görüntülerle ve yapıştırılan kağıtlarla, geçtiğimiz yıl Tunus’ta yaşanan Yasemin Devrimi sırasında hayatını kaybedenlerin anısı yaşatılmak isteniyor.

Euronews'in haberine göre, el Kiram el Garbi bölgesindeki Devrimci Gençleri Koruma Komitesi, devrimin birinci yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyor.

Ancak devrimcilerden bazıları artık aralarında değil.

Atef Loubui’nin annesi, adalet yerini buluncaya kadar mücadelesine devam edeceğini söylüyor:

“Küçük kardeşi onu görmeye gitti. Birkaç dakika sonra geldi ve kalbinden vurulmuş sonra da ölmüş dedi. Ben adaletin yerini bulmasını istiyorum. Son nefesime kadar pes etmeyeceğim. Bu işin peşini bırakmayacağım.”

Dikta rejimi sona erdiren ve bu uğurda canını dahi ortaya koymaktan çekinmeyen kimi devrim gazileri ise şimdiki yöneticilerin de farklı olmadığı görüşünde:

“Ülkeyi yönetenler bizim kanımızla boyanan koltuklarda oturuyorlar. Bize hakkımızı da vermediler. Şu anda iktidarda olanlar ki başbakan da buna dahil, anlamalılar ki eğer bize hakkımızı vermezlerse bu devrim yeniden başlar. Geçen defa taşla yapılan devrim bu defa daha farklı olur.”

Arap Baharı’nın başladığı yer olan Tunus’ta günler süren halk isyanın ardından ülkeyi 23 yıldır yöneten Zeynelabidin Binali 14 Ocak günü Suudi Arabistan’a kaçmak zorunda kaldı.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2012, 16:52
YORUM EKLE

banner39