banner39

Tunus diktatörlükten kurtulamadı

Ülkeye geri döneceği bildirilen Tunuslu muhalif Raşid Gannuşi, Bin Ali'nin gitmesinin yeterli olmadığını söyledi. Birçok Tunuslu da aynı fikirde...

Afrika 18.01.2011, 10:16 18.01.2011, 11:11
Tunus diktatörlükten kurtulamadı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Devlet Başkanı Bin Ali'nin sokak gösterileriyle görevden indirildiği Tunus'ta yeni ulusal birlik hükümeti konusunda anlaşma sağlandığı haberleri bugün İngiliz gazetelerinde geniş yer buldu.

BBC'nin sayfalarına taşıdığı ve Guardian yazarlarından Brian Whitaker'ın aktardığı ilk habere göre, ulusal birlik hükümeti konusunda anlaşma sağlandığı haberleri halk arasında öyle büyük bir coşkuyla karşılanmadı. Çünkü, yeni hükümete çok sayıda muhalif isim de dahil edilmiş olsa da son haftalarını Bin Ali'den kurtulma mücadelesiyle geçiren Tunuslular, hayal kırıklıklarını gizlemiyor.

Eski rejimde yer almış bir çok yüze rastlandığı özellikle savunma, içişleri maliye ve dışişleri gibi kilit bakanlıkların bu çevrelerin elinde olduğuna dikkat çekiliyor.

Eleştirilerin hedefinde ise, uzun zamandır Bin Ali'ye sadık bir isim olduğu vurgulanan 69 yaşındaki Başbakan Muhammed Gannuşi yer alıyor. Tunus'ta başkanın her dediğini kabul etmesi dolayısıyla "Bay Evet, Evet" olarak bilindiği aktarılan Gannuşi'nin hala yerinde olması, sıradan Tunus vatandaşları için kaygı verici bir işaret.

Sosyal paylaşım ağında görüşlerini paylaşan bir sendikacının ifadesiyle "Tunus diktatörden kurtuldu ama diktatörlükten henüz kurtulabilmiş değil."

RAŞİD GANNUŞİ: SİYASET İÇİN GENÇLER VAR

Bu sözler, Financial Times gazetesinde Roula Khalaf ve Ferid Şemseddin'in haberinin de başlığı.
Muhabirlere mülakat veren sürgündeki Nahda - Devrim partisinin lideri Raşid Gannuşi'ye göre "geçmişten topyekûn bir kopuş şart." Gannuşi, kısa süre önce yeni süreçte yer almak için ülkesine dönüş hazırlığı yaptığını duyurmuştu.

Mülakata göre, Nahda partisinin seksenli ve doksanlı yıllarda Bin Ali rejimince ezilmesiyle Londra'da sürgünde yaşamaya başlayan Gannuşi, geride bıraktığı ülkesinde köklü değişiklikler olduğunun farkında. Önde gelen bir İslam düşünürü olarak görülen Gannuşi, Nahda fikrini tanıma fırsatı bulamamış yeni nesiller olduğunu ve Nahda'ya olan ilgiyi ancak seçimlerin belirleyebileceğini söylüyor.

Öte yandan Gannuşi, siyasette yer almak gibi kişisel bir arzusunun bulunmadığının altını çiziyor ve "Nahda içinde siyasi aktivitizme çok daha uygun yeni nesiller bulunduğunu" belirtiyor.
Makalede Gannuşi'nin bir çok kitabının Türkçe'ye çevrildiğine dikkat çekiliyor, "Türk İslamcıların modern görünümüne katkı sağladığı" iddia ediliyor.

Makalede ayrıca Nahda'nın Arap dünyasının önde gelen İslam hareketi olduğu vurgulanıyor. Bin Ali rejimi sırasında 30 bin üyesi hapse atılan partinin bini aşkın üyesi de yurtdışına kaçmıştı. Gannuşi, üç kez ömür boyu hapse çarptırıldıktan sonra "özgürlüğünü savunmak için" Avrupa yolunu tuttuğunu söylüyor.

"ARAP DÜNYASI DERS ALMALI"

Bu arada, Arap Birlilği Genel Sekreteri Emir Musa, Arap devletlerinin Tunus'taki olaylardan ders çıkarması gerektiğini açıkladı.

Bu hafta ortasında Kahire'de yapılması beklenen Arap Birliği ekonomik zirvesinden önce konuşan Musa, Arap dünyasında siyasi ve ekonomik reformların bir arada götürülmesi gerektiğini söyledi.

Emir Musa, zengin Arap ülkelerinin bölgelerindeki az gelişmiş ülkelere yardım eli uzatması çağrısında da bulundu.

Arap Birliği zirvesi yarın Şarm el Şeyh kentinde yapılacak. Yetkililer, başta ticaret, iş ve yatırım olanaklarının tartışılmasının planlandığı zirvenin baş gündemini Tunus'taki ayaklanmanın oluşturacağını tahmin ediyor.

Arap hükümet liderleri, bir diktatörün halk ayaklanmasıyla yıkıldığı Tunus'taki olaylar hakkında yorum yapmaktan hala kaçınıyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?