banner39

Tunus emniyet güçlerinden darbe karşıtlarına müdahale

Tunus'ta meclis önüne gelerek Cumhurbaşkanı Kays Said'in kararlarını kabul etmeyen ve darbeye direnen Tunuslulara emniyet güçleri müdahalede bulundu.

Afrika 26.07.2021, 20:00
Tunus emniyet güçlerinden darbe karşıtlarına müdahale

Tunus'ta Cumhurbaşkanı Said'in "Meclis'in yetkilerini dondurma" kararının ardından Meclis binası önünde toplanan darbe karşıtları ve destekçilerine polis müdahale etti. Meclis binası yakınında toplanan gruplar arasında arbede de yaşandı.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said'in dün akşam aldığı kararlar sonrasında darbeye karşı çıkanlarla darbeye destek verenler başkent Tunus'taki Meclis binası önünde toplandı.

Emniyet güçleri ise taraflar arasında arbede çıkmaması için meclis önünde toplanan kalabalığa müdahale etti.

Tunus’ta hükümet ve muhalefet partilerine yönelik protestolar gerçekleştirilmiş, çıkan olaylarda başta Nahda Hareketi olmak üzere parti merkezlerine saldırılar düzenlenmişti.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said de Meclis'in tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını, mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden aldığını ve kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını duyurmuştu.

Hükümete yönelik bu darbenin ardından askerler Tunus Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi ile beraberindeki milletvekillerini Meclis'e almamıştı.

Cumhurbaşkanı Kays Said'in kararları üzerine halkı barışçıl mücadeleye çağıran Gannuşi, yasal bir dayanağı bulunmayan bu adımın bir "darbe" olduğunu vurgulamıştı.

Darbe karşıtları ile destekçileri arasında arbede yaşandı

Öte yandan, Meclis binası yakınında toplanan darbe karşıtları ile destekçileri arasında arbede yaşandı.

Grupların karşılıklı taş attığı arbedede her iki taraftan da yaralananlar oldu.

Meclise girmek isteyen darbe karşıtlarına engel olan güvenlik güçlerinin, çevrede yoğun önlemler aldığı görüldü.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?