banner15

Tunus İşçi Partisi, Fransa'ya çattı

Tunus İşçi Partisi Hammami, dış kuvvetlerin devrimin başarısız olmasını istediğini söyledi. Hammami, Nahda'dan Avrupa Birliği ile yeni anlaşmalar yapmamasını istedi.

Tunus İşçi Partisi, Fransa'ya çattı

Tunus Halk Cephesi Sözcüsü ve Tunus İşçi Partisi Genel Başkanı Hamma el-Hammami, "Bazı iç ve dış güçler devrimin başarısız olmasını istiyor" dedi.

Hammami, Fransa İçişleri Bakanı Manuel Valls'ın Tunus hakkındaki açıklamalarına tepki göstererek, "Bazı iç ve dış güçler devrimin başarısız olmasını istiyor. Biz Halk Cephesi olarak, Fransa'nın veya ABD'nin, ya da herhangi bir Arap ülkesinin Tunus'un içişlerine müdahale etmesine karşıyız" ifadelerini kullandı.

Valls, Fransız basınına yaptığı açıklamada, ülkesini Tunus'taki demokratları desteklemeye davet etmiş, bu açıklama, 75 yıl süren Fransız işgalinden kurtularak 1956'da bağımsızlığını kazanan ülkede bazı çevreler tarafından şiddetle eleştirilmişti.

NAHDA'YI SUÇLADI

Nahda Partisi'nin 18 Ekim'de varılan birçok anlaşmadan geri çekildiğini savunan Hammami, Tunus'un sosyal krizin yanı sıra siyasi kriz de yaşadığını ve bu krizin koalisyon hükümeti arasında da var olduğunu öne sürdü.

Sözcü Hammami, ülkenin, belirli hedefleri gerçekleştirecek kriz hükümetine ihtiyacı olduğunu, bu hükümete 8 ay süre tanındığını ve hükümetin bu zaman içinde "seçimlerin tarihini belirleyecek bir program hazırlaması, devlet erklerinin bağımsızlığı için reformları gerçekleştirmesi ve Avrupa Birliği ile yeni anlaşmalar yapmaması gerektiğini" kaydetti.

Muhalif lider Şükrü Belıyd, geçen hafta çarşamba günü başkent Tunus'taki evinin önünde suikaste uğramıştı. Belıyd'in cenaze töreni sırasında hem cenazenin defnedildiği mezarlık çevresinde hem de ülkenin diğer şehirlerinde hükümet karşıtı protesto gösterileri düzenlenmişti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2013, 12:10
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48