Tunus, 'kadın teröristleri' tartışıyor

Tunus İçişleri Bakanlığı'nın, “kadınların da terör faaliyetlerinde bulunduklarını” açıklaaması, ülkede tartışmalara neden oldu.

Tunus, 'kadın teröristleri' tartışıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tunus’ta son dönemde kadınların da terör eylemlerine katıldıkları tespit edildi. Tunus İçişleri Bakanlığı bir açıklama yaparak, “kadınların da  terör faaliyetlerinde bulunduklarını” açıkladı.

Bakanlığın açıklamasının ardından Tunuslu uzmanlar, entelektüeller ve gazeteciler konuyu ülke gündemine getirerek tartışmaya başladı. Tunus ve Arap dünyası medyasında konu uzmanlar tarafından enine boyuna ele alınıyor.

Meyadin Kanalı’na konuşan Tunuslu güvenlik uzmanlı Refik el Şalli, kadınların daha önceleri de bu tür eylemlere katıldıklarını dile getirdi. Şalli, kadınların terör örgütlerine bir üye olarak katılabilecekleri gibi sadece eylemlerde kullanılabilme ihtimali bulunduğunu söyledi.

Özellikle de peçeli kadınların toplumun içine karışarak saldırılar düzenleyebileceğini ifade eden  Şalli, kadının sadece bir maşa olarak kullanılabileceğini belirtiyor.

Tunuslu Hukukçu Büşra Belhac Hamide ise; “kadın ailenin, toplumun veya teröristlerin kurbanı olabilir. Bu kadınların haklarını da koruyacağız. Ancak terörün cinsiyeti, rengi ve uyruğu olmaz” diyor.  

Tunuslu sosyolog Abdussettar el Sibbani ise terörün sadece erkeklere indirgenemeyeceğini, kadınların ve çocukların bile kullanılabileceğini söylüyor.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2014, 22:32
banner53
YORUM EKLE

banner39