banner39

Tunus'taki terör saldırısını Ukbe Bin Nafi Tugayı üstlendi

Tunus'un kuzeyindeki Cendube vilayetinde dün düzenlenen ve 8 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısını saldırısını Ukbe Bin Nafi Tugayının üstlendiği bildirildi.

Afrika 09.07.2018, 08:31 09.07.2018, 11:49
Tunus'taki terör saldırısını Ukbe Bin Nafi Tugayı üstlendi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tunus'ta, Ensaru'ş-Şeria ile bağlantılı Ukbe Bin Nafi Tugayı, Cendube vilayetindeki dün meydana gelen terör saldırısının sorumluluğunu üstlendi.

Tugay tarafından yapılan ve Tunus basınında yer alan yazılı açıklamada, saldırının sıkı bir hazırlık evresinden sonra gerçekleştirildiği ifade edildi. Terör saldırısında, biri üsteğmen 8 güvenlik görevlisinin öldüğü, bir kişinin de ağır yaralandığı iddia edildi.

Saldırıda ayrıca 8 makineli tüfek, bir tabanca ve bir doçka ele geçirildiğini belirten örgüt, Tunus hükümetini, "terör operasyonlarına devam etmek" ile tehdit etti.

Tunus İçişleri Bakanlığı, ülkenin Cezayir sınırı yakınlarında güvenlik güçlerine düzenlenen terör saldırısında 6 güvenlik mensubunun hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Tunus daha önce de birçok benzer saldırılara hedef olmuştu

Tunus, 2015-2016 yıllarında yabancı turistlerin ve güvenlik güçlerinin hayatını kaybettiği birçok terör saldırısına sahne olmuştu.

Bardo Müzesi'ne 18 Mart 2015'te gerçekleştirilen ve DEAŞ'ın üstlendiği saldırıda 20 turist, 1 polis ve 2 saldırgan hayatını kaybetmişti.

Dönemin İçişleri Bakanı Nacim el-Garseli ise Bardo Müzesi'ne yönelik saldırının arkasında Ensaru'ş-Şeria ile bağlantılı Ukbe Bin Nafi Tugayı olduğunu açıklamıştı.

Ukbe Bin Nafi Tugayı

Usame Bin Ladin’in fikirlerini benimsediklerini belirtip, El Kaide’nin herhangi bir koluyla bağlantılı olmadıklarını ifade eden Ensaru'ş Şeria, “tüm siyasetimiz ve operasyonlarımız Kaidetu’l Cihad (El Kaide) liderliğinin eylemleri ve sözleri doğrultusunda olacaktır” ifadelerini de kullanıyor. Ensaru’ş Şeria ismi Ensaru’ş Şeria ismini daha çok Yemen’deki El Kaide yapılanmasının kullandığı biliniyor. Libya sınırında aktif olan silahlı milis gruplardan olan Ukbe Bin Nafi Tugayı da Ensaru'ş Şeria gutubu ile bağlantılı olarak biliniyor.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?