banner39

Tunus'tan, Yahudi işgal birimlerinin meşrulaştırılmasına uyarı

Tunus, ABD yönetiminin, işgal altındaki Şeria'nın batısında bulunan Yahudi yerleşim birimlerini "meşrulaştırma" girişiminin doğuracağı sonuçlara karşı uyarıda bulundu.

Afrika 20.11.2019, 08:40 20.11.2019, 17:09
Tunus'tan, Yahudi işgal birimlerinin meşrulaştırılmasına uyarı

Tunus Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ABD'nin, Şeria nehrinin batısında işgal birimlerini artık yasa dışı olarak kabul etmeme kararı almasına atıfta bulunularak, bu adımın bölgede zaten gergin olan atmosferi daha da gereceği belirtildi.

Açıklamada, hangi gerekçeyle olursa olsun işgal altındaki topraklarda Yahudi işgallerini meşrulaştırma girişiminin hukuki açıdan hükümsüz ve uluslararası normların açık ihlali olduğu kaydedildi.

Tunus'un, tüm meşru haklarını elde etme yolunda verdiği mücadelede Filistin halkının yanında olduğu vurgulanan açıklamada, uluslararası topluma, hukuk ilkeleriyle çelişen bu tür pozisyonlara karşı çıkma çağrısı yapıldı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, önceki gün, işgal altındaki Şeria nehrinin batısında yer alan Yahudi işgal birimlerini artık yasa dışı olarak görmediklerini duyurmuştu.

İsrail'in 1967'de işgal ettiği Şeria nehrinin batısında 250'ye yakın yasa dışı Yahudi işgal birimi bulunuyor. Bu yerlerde 400 binden fazla Yahudi işgalci ikamet ediyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi işgal birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Kaynak: AA  

banner53
Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?