banner39

Tunuslular: 'Geleceğimizden kaygılıyız'

Tunuslu Tüccar Muhammed Ali, ülkesinin bağımsızlığını kazanmasının üzerinden 53 yıl geçmesine rağmen halkın hâlâ hürriyete kavuşamadığını söylüyor

Afrika 20.01.2011, 12:54 20.01.2011, 13:00
Tunuslular: 'Geleceğimizden kaygılıyız'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tunus’ta Zeynel Abidin bin Ali’yi deviren halk ayaklanmasının ardından, ‘zulüm rejiminin tamamen sona ermesi’ için gösteriler devam ediyor. 

Ticaretle uğraşan Tunuslu Muhammed Ali, ülkesinin bağımsızlığını kazanmasının üzerinden 53 yıl geçmesine rağmen halkın hâlâ hürriyete kavuşamadığını söylüyor. Zeynel Abidin bin Ali’nin gerçekleştirdiği darbenin ardından durumun daha da kötüleştiğini belirten Muhammed Ali, ayaklanmanın hiçbir siyasi parti ya da sendika tarafından organize edilmediğini dile getirdi.

Yaşananları ‘halk patlaması’ olarak nitelendiren Ali, “Halk, ülkeyi Bin Ali’nin diktatörlük ve zulüm rejiminden ülkeyi tamamen temizlemek için mücadele ediyor.” ifadelerini kullanıyor.

"Bundan sonra ne olacak?" sorusuna, “Bunu hiç kimse bilmiyor.” cevabını veren Tunuslu, şöyle devam ediyor: “23 sene boyunca burada hiçbir siyasi parti ve teşkilatlanma olmadığı için, halka yol gösterecek bir lider yok. Şu an sokaklardaki halk lider arıyor. Özgürlüğünü kazanmaya çalışıyor. Şimdi kurulan hükümet, bu rejimin devamı sayılır. Bu yüzden kabul etmiyoruz.”

Habib Burgiba Meydanı’nda toplanan yüzlerce gösterici, Bin Ali rejiminin devamı olarak gördüğü geçici hükümet düşene kadar gösterilere devam edeceklerini belirtiyor. Fakat halkın önemli bir bölümü Bin Ali’nin devrilmesinden memnun olsa da ülkeyi seçimlere götürecek geçici hükümete fırsat tanınmasını istiyor.

İçişleri Bakanlığı’nın hemen karşısındaki Bağdat Cafe’nin sahibi ise gösterilerden rahatsız. Her sabah saat 11.00’den sonra dükkanın önündeki sandalyeleri toplayıp kepenkleri kapatmak zorunda kalıyor. Bu durumun ekonomiye zarar verdiğini vurgulayan Duseyri, “Gösteri yapmak onların hakkı ama ben yine de buna karşıyım.” diyor.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?