Tunus'ta anayasa oylamasına tehdit molası

Tunus anayasa taslağının oylanmasına laik vekillerin ölüm tehditleri aldıklarını iddia etmeleri sonrası ara verildi

Tunus'ta anayasa oylamasına tehdit molası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tunus'ta laik milletvekillerine karşı yapılan ölüm tehditleri üzerine anayasa taslağı üzerindeki oylama kesintiye uğradı. Tunus Ulusal Kurucu Meclisi (UKC),  anayasa taslağı üzerinde devam eden oylamada ilk 10 maddeyi onayladı. Ancak Pazar günü, solcu bir muhalefet partisi üyesi olan Mongi Rahoui ve diğer iki laik muhalefet üyesinin isimsiz ölüm tehditleri aldığı bildirildi. Meclis'te tartışmalar bu tehditler üzerine yoğunlaşırken oylama ertelendi.

İçişleri Bakanlığı, tehdit alan vekilleri korumak için adımlar atıldığını ve bir soruşturma açıldığını açıkladı.

Anayasa taslağının kabul edilmesi ülkedeki siyasi krizi sona erdirmek ve yeni seçimlere hazırlanmak için önemli bir adım olarak görülüyor.

2011 ayaklanmasından bu yana, Tunus'un geleceğinde  İslam'ın rolü üzerinde gerginlikler siyasi krizi derinleştirmişti.

Dün başlayan ve anayasa taslağındaki maddeler üzerinde yapılan oylamalarda ilk 10 madde oy çokluğuyla kabul edildi. Taslakta, "Tunus, özgür, bağımsız ve egemen bir devlettir. Dini İslam, dili Arapça ve yönetim biçimi Cumhuriyetttir" ile "Tunus sivil bir devlettir. Vatandaşlık, halkın iradesi ve kanunun üstünlüğü ilkeleri üzerine kuruludur" ifadelerinin yer aldığı ilk 2 madde "değiştirilemez" olarak tanımlanıyor.

 Anayasa taslağında ayrıca "Devlet organları yetkisini, seçimler ya da referandum yoluyla halktan alır", "Devlet düşünce, inanç ve vicdan hürriyetini garanti eder" maddeleri de yer aldı.

Anayasa taslağının oylamasının, başladığı günden itibaren 10 gün içinde tamamlanması ve 2011'de devrik Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin bin Ali'nin ülkeyi terk etmesiyle sonuçlanan Tunus devriminin üçüncü yıl dönümü olan 14 Ocak'ta sona ermesi planlanıyor.

Önce madde madde daha sonra toplu olarak oylanacak anayasa taslağının kabulü için mecliste 3'te 2 çoğunluğun sağlanması gerekiyor. Aksi takdirde anayasa, meclis içtüzüğü gereği halk oylamasına sunulacak.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2014, 15:18
banner53
YORUM EKLE

banner39