Tunus'ta 'eski rejimciler' NAHDA'ya karşı birleşiyor

Devrilen diktatör yanlısı Zeynelabidin bin Ali çizgisindeki partiler iktidardaki üçlü koalisyona karşı birleşiyor

Tunus'ta 'eski rejimciler' NAHDA'ya karşı birleşiyor

İslam Osmanoğlu - Dünya Bülteni

24 Ağustos'ta başlattıkları "Yönetimin Gidiş Haftası" eylemlerinde Nahda yönetimindeki Tunus hükümetini ve üçlü koalisyonu deviremeyen eski rejim yanlısı partiler, ortak bir çatı altında birleşmeyi kararlaştırdı.

Bin Ali dönemi siyasetçileri tarafından kurulan Ulusal Hür Parti, İnisiyatif Partisi, Birlik ve Islah Partisi ve Yeşil Yemame partisi, "Ulusal Anayasal İnisiyastif" adında bir çatı oluşturdu.

Bu konuda Tunus Vatan Gazetesi'ne açıklama yapan Bin Ali dönemi bakanlarından Ulusal Hür Parti Başkanı Muhammed Cegam, aynı çizgide politika yapan partiler arasında işbirliğini amaçladıklarını ifade etti.

Bin Ali döneminin başka bir bakanı İnisiyatif Partisi Başkanı Kemal Mercan ise, partilerinin Burkiba çizgisinde siyaset yaptığını ve ülkenin kalkınması için ortak hareket etmeyi hedeflediklerini söyledi.

Tunus'u 23 yıl yöneten Bin Ali'nin partisi olarak bilinen Anayasal Toplum Partisi, 14 Ocak Devrimi'nin ardından kapatılmıştı. Bu partide zamanında görev alan siyasiler tekrar bir çatı altında birleşerek İslami Nahda Partisi'ne ve yönetimdeki troykaya karşı mücadele vermeyi hedefliyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2013, 17:35
banner53
YORUM EKLE

banner39