banner15

Tunus'ta esnaftan Fransa Büyükelçiliği'ne tepki

Tunus Sanayi, Ticaret ve Zanaat Konfederasyonu (UTICA) üyesi bir grup esnaf, şehir merkezindeki Fransa Büyükelçiliği için alınan güvenlik önlemlerinin ticareti engellediği gerekçesiyle protesto gösterisi düzenledi

Tunus'ta esnaftan Fransa Büyükelçiliği'ne tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tunus'ta Fransa Büyükelçiliği'nin güvenliği için birçok yolun kapatılıp bariyerlerle çevrilmesine tepki gösteren esnaf, elçiliğin şehir merkezinden başka bir yere taşınması çağrısında bulundu.

Başkentin merkezinde yer alan Fransa Büyükelçiliği için alınan güvenlik önlemlerinin ticareti engellediğini belirten Tunus Sanayi, Ticaret ve Zanaat Konfederasyonu (UTICA) üyesi bir grup esnaf, Habib Burgiba Caddesi üzerindeki elçilik önünde düzenledikleri protestoda Büyükelçi'ye "Buradan çık git" şeklinde seslendi.

UTICA Tunus Bölge Başkanı Abdulmunim Futuri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bugün bu protestomuzu özellikle Fransa Büyükelçiliği'nin önünde başlattık. Bütün büyükelçilikler şehir merkezinin dışına taşındı. Ticaretin merkezi olan bölgede Fransa Büyükelçiliği'nin olması bahanesiyle tüm ana yollar kapatılmış durumda. Fransa Büyükelçisine sesleniyorum: Marsa'ya, Lak'a git, nereye gitmek istersen git. Ama şehir merkezinin ticaret ve vatandaşların hareketi için açık olması lazım." ifadelerini kullandı.

Yaşanan olumsuzluklardan dolayı UTICA olarak grev kararı aldıklarını belirten Futuri, "Tunus özgür ve egemenlik hakkına sahip bir ülkedir. Başbakanın alacağı karar kendi elindedir, başkalarının elinde değil. Hükümete sesleniyoruz ve uyarıyoruz. Bizden günah gitti. Bu grevi tüm ülkeye yayabiliriz." uyarısında bulundu.

Gösteriye katılan tüccarlar yolların kapatılması ve yaşanan kaostan dolayı iflasın eşiğine geldiklerini söyledi.

Öte yandan şehir merkezindeki greve katılan çok sayıda esnaf kepenk indirerek dükkanlarının önüne "Grev" yazılı kağıtlar astı. Greve katılan dükkanların birinde çalışan Safiye Muhammed, "Ben de bu durumdan zarar görenlerden biriyim. Çalışıyordum, günlük yevmiyemi alıyordum. Fransa Büyükelçiliği'nden dolayı kapanan yollar merkezdeki ticarete engel oluyor." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2016, 19:40
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48