banner15

Tunus'ta görüşmeler kesildi

Siyasi krize çözüm bulunması için başlatılan ulusal diyalog görüşmeleri başbakan konusundaki anlaşmazlık üzerine süresiz ertelendi, olağanüstü hal uzatıldı

Tunus'ta görüşmeler kesildi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Tunus'ta siyasi krize çözüm bulunması için başlatılan ulusal diyalog görüşmelerinin süresiz ertelendiği bildirildi.

Tunus Genel İşçi Sendikası (UGTT) Genel Sekreteri Hüseyin el-Abbasi düzenlediği basın toplantısında, "Hükümet başkanının belirlenmesi için yapılan görüşmelerde neticeye varılamamış ve bu nedenle görüşmeler ileri tarihe ertelenmiştir" dedi.

Abbasi, görüşmelerin başarısız olmasının tüm siyasi partilerin sorumluluğunda olduğunu belirterek, 4'lü grubun, ülkede yaşanan siyasi krizin ulusal diyalogla çözüleceğine inandığını belirtti.

UGTT liderliğinde, Tunus Sanayi Ticaret ve El Sanatları Birliği, Tunuslu Avukatlar Ulusal Birliği ve Tunus İnsan Haklarını Koruma Birliğinden oluşan 4'lü grup, Tunuslu muhalif Muhammed el-Brahmi'nin öldürülmesinden sonra 17 Eylül'de, ülkede yaşanan siyasi krize çözüm bulunması için girişim başlatmıştı.

Grubun uzun süren görüşmelerden sonra açıkladığı ve 21 partinin kabul ettiği çözüm planında, mevcut hükümetin yerini alacak teknokrat hükümet kurulması öngörülüyordu.

OLAĞANÜSTÜ HAL

Öte yandan, Tunus'ta olağanüstü hal uygulamasının 2014 Haziran ayının sonuna kadar uzatıldığı bildirildi.  

Tunus Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Sidi Bouzid kentinde 6 polisin ölümüyle sonuçlanan saldırı ve El-Haanbe Dağı yakınlarında meydana gelen çatışma göz önüne alınarak olağanüstü halin tekrar uzatılmasına karar verildiği ifade edildi.

Devlet Başkanı Munsif el-Merzuki'nin, Ulusal Kurucu Meclis Başkanı Mustafa bin Cafer, Başbakan Ali el-Urayyid ve ilgili yetkililerle yaptığı görüşmeler sonucu, olağanüstü halin 3 Kasım 2013 tarihinden itibaren 2014 Haziran ayınının sonuna kadar uzatılması kararı alındığı bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2013, 11:25
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48