banner39

Tunus'ta hükümet kurma çabaları

Tunus'ta gerilim sürerken yeni birlik hükümeti ilk toplantısına hazırlanıyor

Afrika 19.01.2011, 10:57 19.01.2011, 10:57
Tunus'ta hükümet kurma çabaları

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tunus'un devrik Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin Bin Ali'ye muhalif dört kişi, Demokratik Anayasal Birlik Partisi'nin yeni yönetimde de süregiden egemenliğini kınamak üzere dün bakanlık görevlerinden ayrılmıştı.

Bunun ardından da geçici Cumhurbaşkanı Fuad Mebazaa ile Başbakan Muhammed Gannuşi, Demokratik Anayasal Birlik Partisi üyeliğinden istifa ettiler.

BBC haber kanalından edinilen bilgiye göre meydana gelen yeni şiddet olayları Tunus'ta istirarlı bir şekilde şeffaf ve demokratik bir yönetime geçilmesi konusundaki kuşkuları artırıyor.

Hükümet Aralık ortasından bu yana düzenlenen protesto eylemlerinde 78 kişinin öldüğünü; ekonominin de 2,2 milyar dolar kayba uğradığını belirtiyor.

Pazartesi günü açıklanan ulusal birlik hükümetinde devrik yönetimin Dışişleri, İçişleri ve Savunma Bakanları koltuklarını korudu.

Başbakan Gannuşi, kendisiyle birlikte bakanlık görevlerini sürdüren diğer kişilerin, geçen ay boyunca ulusun çıkarlarının gözetilmesine yardımcı olduklarını ve gelecek iki ay içinde yapılacak seçimler için bu devamlılığının gerekli olduğunu söyledi.

Gannuşi, Fransız Europe 1 radyosuna yaptığı açıklamada, "Görevlerinde kaldılar, zira bu aşamada kendilerine ihityacımız var. Bu bakanların sicilleri temiz." dedi.

Demokratik Anayasal Birlik Partisi'nin yeni hükümette de ağırlığı olması, 20 yıldır Paris'te sürgünde yaşayan ve dün Tunus'a dönen Cumhuriyet Kongresi Partisinin lideri Munsif Marzuki tarafından da kınandı.

Tunus havaalanında yoğun tezahüratla karşılanan Marzuki, "Bu, hükümet olmayan bir hükümet. Görevi bırakması gerek. Hiçbir şeyi temsil etmiyorlar. Bunlar diktatörlüğün bir devamı." dedi.

Marzuki, Tunusluları, Demokratik Anayasal Birlik Partisi üyelerinin önemli görevlerden ayrılması için baskı yapmaya devam etmeye çağırdı; "Kimsenin bu mübarek devrimi sizin elinizden çalmasına izin vermeyin." dedi.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?