Tunus'ta mazinin şahidi kıyafetler

Tunus'un zengin tarihinin simgesi geleneksel kıyafetler, her yıl düzenlenen festivalle tanıtılıyor. Kadın ve erkeklerin yüzyıllardır vazgeçemediği kıyafetler Tunus'ta günlük hayatın da bir parçası.

Tunus'ta mazinin şahidi kıyafetler

Tunus’un en büyük caddelerinden biri olan Habib Burgiba’da onlarca Tunuslu'nun katılımıyla gerçekleşen Tunus Yerel Kıyafet Festivali renkli görüntülere sahne oldu.

Kadim Tunus şehrinde, Zeytûne Camii’nin önünde toplanan katılımcılar, geleneksel kıyafetleriyle Habib Burgiba Caddesi’ndeki Devlet Tiyatro binası önüne kadar yürüdüler.

TUNUS KÜLTÜRÜNÜN ÖGELERİNDEN

Her yıl Mart ayının sonunda gerçekleştirilen festival, Tunus’ta kullanılan kıyafetleri birlikte görme imkânı sağlıyor. Yüzyıllık geleneksel kıyafetler, Tunus’un kültürün bir parçası.

Özellikle başkent Tunus’ta yaygın olan sifsârî, hâlâ Tunus sokaklarında rastlanan bir örnek. İpek, kumaş ve ketenden yapılan, beyaz renkli sifsariler, yani elbiseler geçmişte olduğu gibi bugün de kadınların öncelikli tercihi.

kıyafet festivali1.JPG görüntüleniyor

Tunus dışında da kullanılan sifsari, ülkenin güneyinde farklı renklerde de yapılıyor. Geleneksel Tunus kıyafetleri Eski Tunus halkını temsil ediyor. Tunuslular, geçmişle bağlarını bu kıyafet festivaliyle tazeliyorlar.

DERİN BİR GEÇMİŞE SAHİP

Festivale katılan bir Tunuslu, sergilenen kıyafetler ve Tunus kültürü hakkında şu ifadeleri kullandı; "Geçmişine sahıp çıkmayan bir milletin geleceğinin olduğu da düşünülemez. Bu elbiseler Tunus kültürünü ve inceliklerini gösteriyor. Bu vesileyle yeni nesiller de erkeklerdeki cübbe ve kadınlardaki sifsari elbiselerini görerek bu kültürün yaşatılmasında etkili olacaklardır. Derin bir geçmişi olan bu elbiselere Tunus halkının tekrar dönmesini umuyorum."

kıyafet festivali2.JPG görüntüleniyor

Bir zamanlar erkekler tarafından yoğun olarak kullanılan, fakat günümüzde genel olarak yaşlıların tercih ettiği şeşiya da Tunus kıyafetleri içerisinde önemli bir yere sahip.

İHRAÇ DA EDİLİYOR

Yüzde yüz yünden üretilen bu başlıklar, bugün sayıları gittikçe azalan Tunuslu zanaatkarların ellerinden çıkıyor. Sadece Tunus’ta üretilen şeşiyalar Libya, Nijer başta olmak üzere bir çok ülkeye de ihraç ediliyor. 

Başkent Tunus’ta yılda bir kez gerçekleştirilen geleneksel kıyafet festivali, bu kültürün tanıtılmasına ve ülke turizmine katkı sağlıyor.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

 

 

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2014, 18:39
banner53
YORUM EKLE

banner39