Tunus'ta polis şiddetine önlem

Tunus İçişleri Bakanlığı, gösterilerde polisin şiddet uygulamasını önlemek için bir dizi düzenleme yapacak

Tunus'ta polis şiddetine önlem

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tunus İçişleri Bakanlığı, kamuya açık alanlarda düzenlenen gösterilerde polisin şiddet uygulamasını önlemek için bir dizi kanunda düzenleme yapacak.

İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşaviri Salahaddin ed-Damiri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tunus'ta gösterilerde güvenlik güçlerinin şiddete başvurduğunu belirterek, yürürlükteki yasaların bu bağlamda yeterli olmadığını belirtti.

Damiri, taslağın görüşülmek üzere önce Bakanlar Kurulu'na gönderileceğini, ardından da onaylanması için kurucu meclisten geçeceğini ifade etti.

Soruşturma komisyonuna bu konuda ayrıntılı bir kanun teklifi sunacağını kaydeden Damiri, ''Uluslararası mevzuat ile Batı ülkelerindeki, hatta Arap dünyasındaki mekanizmalar bile bu konuda oldukça yol katetti. Şiddet olaylarını maksimum derecede azalttı'' diye konuştu.

Güvenlik güçlerinin 9 Nisan'da emniyet müdürlüğünün izni olmaksızın göstericilere müdahale ettiğini hatırlatan ed-Damiri, ''Halka açık toplantı ve gösteri düzenlenmesine ilişkin yürürlükte olan 4 sayılı kanun herhangi bir yetki olmaksızın gösterilere müdahale edilebileceği yönünde madde ve bölümler içeriyor'' dedi.

Tunuslu devrimcilerin 9 Nisan 2012'de Habib Burgiba Caddesi'nde düzenlediği barışçıl gösterilerde güvenlik güçleri ve göstericiler arasında ağır çatışmalar çıkmış, gösteri sırasında çok sayıda gazeteci ve siyasi saldırıya maruz kalmıştı. Bunun üzerine olayları soruşturmak üzere bağımsız bir komisyon kurulmuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2012, 15:41
banner53
YORUM EKLE

banner39