banner39

Tunus'ta Selefi gerginliği çatışmaya dönüştü

Tunus'ta yapılmasına izin verilmeyen kongre için ülkenin başkenti Tunus'a yürüyen Selefilerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalar devam ediyor

Afrika 19.05.2013, 14:51 19.05.2013, 15:33
Tunus'ta Selefi gerginliği çatışmaya dönüştü

Dünya bülteni/ Haber Merkezi

Tunus'ta Selefi eğilimli Ensar eş- Şeria hareketi, Kayravan kentinde yapmayı planladığı kongrenin İçişleri Bakanlığı tarafından yasaklanması üzerine ani bir karar değişikliğiyle toplantının ülkenin başkenti Tunus'ta yapılmasına karar verdi.

Ensar eş- Şeria, yıllık kongrenin başkentin kenar mahallelerinden Hay Tedamun'de yapılmasını kararlaştırdı. Karar üzerine Ensar eş- Şeria üyeleri sabah saatlerinden itibaren kongrenin yapılacağı ilan edilen bölgede toplandı.

Ensar eş- Şeria üyelerinin toplanmasına izin vermeyen polis ile yaklaşık 200 kişilik grup arasında çatışma çıktı.
Göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı bomba kullanan güvenlik güçleri ile göstericiler arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Başkent Tunus'un en büyük ve en yoksul mahallesi Hay Tedamun, Ensar eş- Şeria'nın güçlü olduğu bölgeler arasında yer alıyor.

Ebu Iyad'ın liderliğindeki Ensar eş- Şeria'nın, El Kaide örgütüne yakın olduğu öne sürülüyor. Ebu Iyad hakkında, geçen yıl Tunus'taki ABD Büyükelçiliği'ne düzenlenen saldırıların ardından yakalama emri çıkarılmıştı.

Tunus İçişleri Bakanlığı, bugün Kayravan'da düzenlenmesi planlanan kongreye, yasalara aykırı olduğu ve güvenliği tehdit ettiği gerekçesiyle izin verilmediğini bildirmişti.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?