banner39

Tunus'ta 'Suriye gönüllüleri'ne karşı önlemler

Tunus yönetimi, Selefi grupların Suriye'de savaşmak için gönüllü toplama faaliyetlerine karşı sınır bölgelerinde gözetleme noktaları kuracağını açıkladı

Afrika 27.03.2013, 19:09 27.03.2013, 19:24
Tunus'ta 'Suriye gönüllüleri'ne karşı önlemler

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'nin, Tunus'u, El-Kaide'nin ülkede üs kurma çabaları içinde olduğu konusunda uyarmasının ardından, Tunus yönetiminin ''terörist etkinlikler''e karşı ''kriz hücreleri'' kuracağı açıklandı.

Yapılan açıklamada Libya ve Cezayir sınırında gözetleme hücreleri kurulacağı ve içerde de Selefi hareketler ile bunların üye kazanma çalışmalarına karşı mücadele edileceği ifade edildi.

Sınırda kurulacak olan gözetleme noktalarının ise Tunuslu gençlerin savaşmak için Suriye'ye götürülmesine karşı önlem olarak kullanılacağı belirtiliyor.

Öte yandan, Tunus yönetiminin son aylarda El-Kaide bağlantılı grupların sınırlardan ülkeye sızabilecekleri ve özellikle Mali'nin kuzeyine silah kaçırabilecekleri konusunda uyarılarda bulunduğu bildiriliyor.

Tunus'ta Mart ayının ortalarında İslamcı grupların Suriye'de savaşmak için gönüllü toplama faaliyetlerine karşı bir soruşturma başlatılmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?