banner39

Tunus'ta teknokrat hükümete bir destek daha

Tunus'taki Cumhuriyetçi Parti'den teknokrat hükümeti fikrine şartlı destek geldi

Afrika 21.11.2013, 18:23 13.02.2013, 18:03
Tunus'ta teknokrat hükümete bir destek daha

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tunus'ta muhalif Şükrü Beliyd'in suikaste kurban gitmesi sonrası başlayan siyasi kriz, hükümet şeklinin ne olacağı konusundaki tartışmalarla devam ediyor. Cumhuriyetçi Parti'den bugün Başbakan Hammadi Cibali'nin ''teknokrat hükümeti'' kurulması teklifine şartlı destek geldi.

Partinin Genel Sekreteri Meyye el-Cureymi yaptığı açıklamada, Cumhuriyetçi Parti'nin, Tunus'taki yürütme faaliyetlerinin sağlıklı bir zeminde devam etmesi, bakanlıkların siyasi etkilerden kurtarılması ve ülke yönetiminin bir düzen içinde devamını sağlamak için ''teknokrat hükümeti'' kurulması teklifine şartlı destek verdiğini belirtti.

Cureymi, Başbakan Cibali'nin ''teknokrat hükümeti'' kurma teklifini, temel şartlar çerçevesinde desteklediklerini ancak, Tunus Geçiş Hükümeti çalışmalarının siyasi programının belirlenmesini ve ulusal uzlaşı ortamının oluşturulmasını şart olarak gördüklerini dile getirdi.

Tunus'ta biri muhalif diğeri koalisyon üyesi iki partide daha teknokrat hükümet fikrine olumlu cevap vermişti. 

AKİL ADAMLAR ÇEKİNCESİ

Öte yandan, Başbakan Cibali'nin oluşturduğu ''akil adamlar heyeti' hakkındaki çekincesini dile getiren Cumhuriyetçi Parti üyeleri, genelkurmay başkanı ve iktidardaki hükümetten bakanların heyette yer almasını eleştirdi.

Heyetin bünyesinde siyasetçi Ahmed Mestiri ve 1970'li yıllardan itibaren Tunus'ta muhalefetin sembolü olan Mustafa el-Felali gibi ulusal şahsiyetlerin yanı sıra Nahda Hareketi Genel Başkan Yardımcısı Abdulfettah Moro, hukuk uzmanları Kays Suayyed, Iyad bin Aşur, ekonomi uzmanı Mansur Fadlen ile Salahaddin el-Corşi gibi isimler de bulunuyor.

İktidardaki Tunus hükümetine sert muhalefetiyle bilinen Cumhuriyetçi Parti, 217 koltuklu Tunus Ulusal Kurucu Meclis'inde 11 koltuğa sahip.

MİLLİ BİRLİK HÜKÜMETİ

Tunus'ta en-Nahda partisi dün ülkedeki siyasi krizin çözümü için bir birlik hükümeti anlaşmasının yakın olduğunu açıklamıştı. En-Nahda lideri Raşid el-Gannuşi, yeni hükümetin iki veya üç gün içinde ilan edileceğini söylemişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?