banner39

Tunus'ta üniversiteli işsizler meydanlarda

İşsiz bir gencin kendini yakarak Arap Baharı'nı tetiklediği Tunus'ta gençler aynı nedenle eylemler yapıyor

Afrika 25.05.2012, 11:21 25.05.2012, 16:34
Tunus'ta üniversiteli işsizler meydanlarda

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Protestolarıyla bölgede Arap Baharı’nı tetikleyen Tunuslu gençler, yine sokaklarda..

Başkent Tunus’ta toplanan Üniversiteli İşsizler Derneği üyeleri, ülkede çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve üniversiteyi bitiren genç işsizlere istihdam alanlarının açılması için hükümete çağrıda bulundu.

Tunus'ta güvenlik güçlerinin gösteri yapan bir gruba müdahalesi sonucu 2'si ağır 28 kişi yaralandı.

Kaf kentindeki hastanenin acil servis müdürü Fethi Samide, göstericiler ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmanın ardından hastaneye 2'si ağır 28 yaralının ulaştığını bildirdi. Samide, tedaviye alınanların çoğunun, polisin kullandığı göz yaşartıcı bomba nedeniyle boğulma tehlikesi yaşamış olduğunu kaydetti.

Olayla ilgili bilgi veren hukukçu ve insan hakları aktivisti Ömer Raveni de, "Son yıllarda ülkenin kalkınmasına yönelik çok az çalışma yapılıyor. Tunuslu vatandaşlar bu durumu protesto etmek için meydana inmişti. Kaf'ta barış içinde başlayan gösteri, güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gaz bombası kullanması ve göstericilerin de buna taşlarla karşılık vermesiyle çatışmaya dönüştü" şeklinde konuştu.

Polis göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullanırken, genç işsizler "dışlanma, marjinalleştirme ve horlanmaya hayır," sloganları attı.

Göstericiler daha fazla iş alanları oluşturulması, altyapı harcamalarının artırılması ve bir üniversite hastanesi talep ediyor.

Hükümet 2012 yılında 25 bin kişiye istihdam sağlayacak bir program açıkladı.

10 milyona yakın nufüsuyla Tunus’ta 200 bin üniversite mezunu işsiz bulunuyor.

Ticaretinin önemli bir kısmını Avrupa ülkeleriyle yapan Tunus ekonomisi, Avrupa’da yaşanan Euro krizinden olumsuz etkilendi.

Zeynel Abidin’in devrilmesiyle iktidara gelen geçiş hükümetinin ülkeyi önümüzdeki yıl seçimlere götürmesi bekleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?