banner39

banner35

Tunus'ta unutulan Libyalı mülteciler

İsyan dalgalarından kaçarak güvenli bölgelere göç eden Libyalılar, Ramazan ayını zorluklar içerisinde geçiriyor

Afrika 08.08.2011, 12:31 08.08.2011, 14:45
Tunus'ta unutulan Libyalı mülteciler

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libya’da Kaddafi’ye karşı gerçekleşen isyan ve sonrasında kanlı çatışmalara dönüşen iç savaştan kaçan Libyalılar Arap isyanlarının başladığı ülke olan Tunus’a kaçıyor.

Libya’nın Tunus sınırındaki çatışmalardan kaçarak Libya topraklarına sığınan Libyalı göçmenler Ramazan ayını zor şartlar altında geçiriyor.

Arapça yayın yapan Elaph Gazetesinin haberine göre, çatışmalardan kaçarak Tunus topraklarına göç eden Libyalılar, hayat koşullarından şikayet ederken; savaşın uzadığını buna karşılık yardımların azalmasından dolayı yaşam koşullarının zorlaştığını dile getiriyor.

Tunus’ta yaşayan Libyalı sığınmacılardan Muhammed bin Recep, Tunus’ta bulunan Libyalı sığınmacıların yardım için beklediklerini ve konaklama sıkıntısının her geçen gün arttığını dile getirdi.

Tunus halkının kendilerine yönelik misafirperver olduğunu belirten bin Recep, bu yardımların uzun süre devam edemeyeceğinin altını çizdi ve bir an önce kendileri için kalıcı çözüm bulunması gerektiğini sözlerine ekledi.

RAMAZAN’DA SIKINTILAR ARTTI

Libyalı göçmenler Tunus’ta kalıcı bir ikamet yeri inşa edilmediği için su ve elektrik sıkıntısı çektiklerini dile getirdiler ve Ramazan ayında bu sıkıntıların daha da kendini hissettirdiğini sözlerine ekledi.

Tunus’ta faaliyet yürüten ve Birleşmiş Milletler ve Dünya Gıda Örgütü ile işbirliği içerisinde olan Tunus yardım örgütü başkan Beşir Harabi, Libyalı sığınmacılar ile ilgili çalışmaların devam ettiğini ve uluslararası yardımların arttırılması gerektiğini ifade etti.

BM’nin 18 Haziran’da Libyalıların bulunduğu kamplarda yardım organizasyonu yapmaya başladığının altını çizen Harabi, Dünya Gıda Örgütü’nün de geçtiğimiz ay yardımlar başladığını ifade etti.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?