banner39

Tunus'ta yeni hükümet gizli polisi feshetti

İnsan hakları grupları, gizli polisin "muhaliflerin peşini bırakmadığı, İslamcılara işkence ettiği ve kendi yurttaşlarını hırpaladığını" söylemişti

Afrika 08.03.2011, 07:56 08.03.2011, 08:23
Tunus'ta yeni hükümet gizli polisi feshetti

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Üçüncü geçici hükümetin kurulduğu Tunus'ta içişleri bakanlığı, ülkenin gizli polis teşkilatının feshedildiğini açıkladı.

Gizli polis teşkilatının, 14 Ocak'ta devrilen eski cumhurbaşkanı Zeynelabidin bin Ali dönemindeki insan hakları ihlallerinin çoğundan sorumlu olduğu düşünülüyor.

BBC'nin haberine göre, gizli polisin feshedilmesi kararı İçişleri Bakanlığı'nın sitesinden yapılan bir yazılı açıklamayla duyuruldu.

Açıklamada, "atılan bu adımlar, hukuka duydukları saygı, güvenlik hizmetleri ve vatandaşlar arasındaki güven ve şeffaflığı kutsamaları açısından devrimin değerleriyle uyum içerisindedir" dendi.

Gizli polis, ülkedeki muhalefetin bastırılmasında da önemli bir rol oynamıştı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch), gizli polisin "muhaliflerin peşini bırakmadığı, İslamcılara işkence ettiği ve kendi yurttaşlarını hırpaladığını" söyledi.

BBC, teşkilatın feshedilmesinin muhalefetin ana talepleri arasında olduğunu ve bin Ali rejimine karşı kazanılmış en büyük zafer olarak görüleceğini belirtti.

Geçici başbakan Beci Caid Essebsi'nin dün ilan ettiği yeni hükümette de, bin Ali ktidarının hiçbir üyesi yer almıyor.

Geçici hükümetin üyeleri 24 Temmuz tarihinde gerçekleşmesi beklenen seçimlerde aday olamayacak.

Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?