banner39

Tunus'un tarihi medresesi de artık özgür

8. yüzyılda inşa edilen, yüzyıllar boyu ilmi eğitimin merkezi olan ve 1946'da kapatılan Zeytuna Medresesi yeniden öğrencileri ile buluşuyor

Afrika 05.04.2012, 12:46 06.04.2012, 10:50
Tunus'un tarihi medresesi de artık özgür

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Tunus'un eski bir mahallesinde yaşayanlar, büyük bir ahşap kapının kilidini kıran mahkeme yetkilisini meraklı gözlerle izliyor. İçerden, yarım yüzyıldır toz ve örümcek ağları ile kaplanan sandalyeler dışarı çıkarılırken, Tunuslular devrim sonrası özgürlüğüne kavuşan tarihi bir medresenin yeniden öğrencileri ile buluşacağı gün hakkında konuşuyorlar. 

8. yüzyılda inşa edilen Zeytuna Camii ve yanıbaşındaki medrese, yüzyıllar boyu İslami eğitime hizmet verdikten sonra, ülkede dinin etkisini kısıtlama çabasının bir parçası olarak 1964 yılında laik diktatör Habib Burgiba tarafından kapatıldı. Yarım yüzyıl sonra kapısındaki kilit kırılan medrese Pazartesi günü öğrencileriyle yeniden buluşmak üzere yeniden açıldı.

Medresenin yeniden açılması için oluşturulan grubun başkanı Fetfi El Hamiri, "dini eğitimin sembolü bu merkezin dönüşü çok önemli" derken, "Zeytuna'nın Tunus ve Kuzey Afrika'da eğitimde ve dini hayatta rolünü geri kazanmasını amaçlıyoruz" şeklinde konuştu.

Caminin merdivenlerinde dışında oturan bir grup kadından biri, "Ben kızımı getirdim, çünkü onun İslam'ın kadın haklarını koruduğunu ve bazılarının bizi inandırmaya çalıştıkları gibi, onun özgürlüklerini elinden almadığını öğrenmesini istiyorum" dedi.

Zeytuna bir dönem İslami eğitim alanında Mısır'daki El Ezher üniversitesiyle yarışan, önde gelen İslam düşünürlerinden mantık, felsefe, tıp ve dilbilgisi gibi derslerin verildiği önemli bir merkezdi. Bu zengin gelenek Burgiba'nın laik eğitim baskısıyla kırıldı.

Geçen yılki devrimle 23 yıllık iktidarı biten Zeynel Abidin Bin Ali'nin kaçışıyla, İslam üzerindeki baskılar da yavaş yavaş kaldırılmaya başlandı. İslamcı Ennahda partisi seçimleri kazandı ve şimdi hükümette...

Hamiri, medresenin personelini belirlemek için çalışmaların sürdüğünü, müfredatın ise önümüzdeki hafta içinde ilan edileceğini söyledi. Medrese diğer akademik kurumlar gibi, Yüksek Öğretim Bakanlığı'na bağlı olacak. Şimdiye kadar yüzlerce genç kadın ve erkek medresenin öğrencileri olmak için başvuruda bulundu. Eğitimin gelecek ay başlaması bekleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü