banner39

Türkiye'den Sudan'daki taraflara çağrı

Sudan'da güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmalarla ilgili açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı, taraflara diyalog çağrısında bulundu.

Afrika 15.04.2023, 15:40
Türkiye'den Sudan'daki taraflara çağrı

Dışişleri Bakanlığı'nca, Sudan'ın başkenti Hartum ve çeşitli şehirlerinde ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri arasında bugün başlayan silahlı çatışmalardan endişe duyulduğu bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan, Sudan'ın başkenti Hartum ve çeşitli şehirlerinde ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında bugün çıkan sıcak çatışmaya ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada şunlar kaydedildi;

Sudan Cumhuriyeti'nde bugün yaşanan silahlı çatışmalardan endişe duyuyoruz. Sudan'daki tüm kesimleri, geçiş sürecinin kazanımlarına bağlı kalmaya, sukunet ve diyaloga davet ediyoruz. Sudan’ın sorunlarına ancak ulusal uzlaşı yoluyla kalıcı çözüm bulunabilecektir. Türkiye, bugüne kadar olduğu üzere, bundan sonra da dost ve kardeş Sudan devleti ile halkının yanında yer almaya devam edecektir.

Türkiye'nin Hartum Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, durum sakinleşene kadar vatandaşlardan evlerinde kalmaları ve gerekmedikçe seyahat etmemeleri istenmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?