banner15

Türkiye, Şebab için harekete geçiyor

Somali'de konuşan Başbakan Erdoğan, yıllardır ülkenin en büyük meselesi olan iş savaş konusunda adım atacaklarını söyledi

Türkiye, Şebab için harekete geçiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Erdoğan, Somali'deki gezileri devam ederken Cumhurbaşkanı Şeyh Ahmedi ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan buradaki basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Öncelikle Somalilere yardım söze veren Erdoğan yıllardır ülkeyi içten kemiren iç savaşa da el atacaklarını söyledi. Erdoğan, ülkedeki muhalif silahlı güç olan Eş-Şebab ile hükümet arasında arabuluculuk yapacaklarını ilk kez burada açıkladı.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

-Burada insanlar açlık ve kıtlıkla mücadele ediyor. Burada dünyanın hiçbir yerinde görmediğim bir felaket tablosu var.

- Sizlerin sesini daha yakından duymak için geldim.

- Bu ziyaret vesilesiyle sizlerin sesini dünyaya iletmek istiyoruz. Aslında bu bir Türkiye sorunu değil. Bu bir insanlık sorunudur.Fakat biz Türkiye olarak "hiç kimse yardım etemeycekmiş gibi" davranıyoruz.

- Bildiğiniz gibi çarşamba günü İİT'yi İstanbul'da toplamıştık. Sayın cumhurbaşkanının da katılımıyla oradaki toplantıyı adeta bir donörler toplantısına çevirmiştik. Tabi beklentimiz o noktada büyük.

Fakat beklentimiz o noktada bulamadık. Aslında burada yaşananlar vicdanların test edilmesidir. Burada yaşananlar çağdaş değerlerin test edilmesidir. Bizim bütün dünyaya anlatmak istediğimiz, batılı değerlerin içinin boş olmadığını gösterilmesi için uygar dünya bu adımı atmak zorundadır.

- İnsanlığın şeref ve haysiyeti için bu çağda yaşayan herkes bu testi başarılı bir şekilde geçmek zorunda.

İSTANBUL'DA İKİNCİ TOPLANTI

- Onun için buradan, Somali'den, tek tek bütün vicdanlara seslenmek istiyorum:

- Dünyanın geri kalan alanlarında kalan annelerine, babalarına sesleniyorum.

- Lüften parklarda güle oynayan çocuklarınız için geçerli olan hakların buradaki çocuklar için de geçerli olduğunu unutmayın.

- Az önceki kampta, oradaki yavruların ne halde olduğunu gördük.Yavrulardan biri.

- Yarın İstanbul'da Dolmabahçe Sarayı'nda tüm kurum ve kuruluşlarımızla bu konuyu detaylı bir şekilde ele alacağız.

- Süratle Somali'de Büyükelçilik kuruyoruz. Somali devletinin bize ayıracağı büyükçe bir arazide kuracaağımız elçilimizde rahatlıkla çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

- Tabi görünen tablo vahim.

- Temmeni ediyorumki bu samimi niyetlerimiz neticelendirilir.

HASTANE MÜJDESİ

-Şimdi bir hastane ziyaretine gideceğiz, onun yanında 400 yataklı şuanda kullanılmayan bir hastane var. Orayı süratle devralmak suretiyle restorasyonunu, herşeyini yapıp onu sabit bir hastane olarak değerlendiriyoruz ve sahra hastanelerini de intikal merkezleri olarak değerlendirmeyi planladık.

- İşletilmesi noktasında Sağlık Bakanlığı'mız, Kızılay'ımız elele vermek suretiyle burada bu sağlık görevimizi başarıyla yerine getirmeyi hedefliyoruz.

- Ciddi bir su sorunumuz var bol miktarda su kuyuları açmak suretiyle bu sorunu da minimize etmenin gayreti içinde olacağız. Enerji noktasında burada jenaratörler belli merkezlere yerleştirmek suretiyle elektrik sıkıntısını da minimize edelim diye bir gayretimiz olacak.-

ŞEBAB İLE HÜKÜMET ARASINDA ARABULUCUK

- Şebab ile hükümet arasındaki bir uzlaşı sağlanması için çabalarımız olacak. Allahın izniyle bayramdan sonra bu konuda adım atacağız. Sayın cumhurbaşkanı da bu konuya olumlu bakıyor. Umarım Şebab da bu konuda olumlu yaklaşım içerisinde olacak.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2011, 16:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
aydın gezer
aydın gezer - 8 yıl Önce

mükemmel bir konuşma sayın başbakanımız...

banner39

banner36

banner37

banner35