Türkiye'nin Somali'ye yardımları devam ediyor

Kızılay, Somali'ye 77 iş makinesi, 2 bin ton şeker ve 2 bin ton un ulaştıracak

Türkiye'nin Somali'ye yardımları devam ediyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türk Kızılayı, yarın Mersin Limanı'ndan Somali'ye 77 iş makinesi gönderecek. İş makineleri, başkent Mogadişu'nun yeniden inşa edilmesinde kullanılacak.

Türk Kızılayı'ndan yapılan yazılı açıklamada, açlıkla mücadele eden Somali'de yaklaşık bir yıldır insani yardım operasyonlarının sürdürüldüğü belirtildi.

Somali'de kalıcı konutların oluşturulması ve başkent Mogadişu'nun baştan aşağı yeniden inşa edilmesi için finansmanı Türk Kızılayı tarafından karşılanan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin teknik destek verdiği bir projenin hayata geçirildiği bildirildi.
Açıklamada, şantiye kurma çalışmalarında sona gelindiği, bu kapsamda şantiyede kullanılacak iş makinelerinin Somali'ye uğurlanacağı vurgulandı.

Mogadişu'da kurulan şantiyede beton santrali ile parke-bordür taşı üretim, şehir mobilyaları üretim ve katı atık ayırma üniteleri bulunacağına işaret edilerek, Somali'ye gönderilecek 77 iş makinesinin bu birimlerde kullanılacağı kaydedildi.

Açıklamada, ''Şehrin baştan aşağı yenilenmesinin yanı sıra camiler, çeşmeler, okullar ve benzeri kalıcı yapıların yapımı için de kullanılacak iş makineleri, ülkede fen işleri müdürlüğü benzeri bir yapının oluşturulmasına hizmet edecek. Gemiyle Somali'ye gönderilecek 2 bin ton şeker ve 2 bin ton un ile binlerce Somalili ihtiyaç sahibinin karnı doyacak'' ifadelerine yer verildi.

Mersin Limanı'nda yarın gerçekleştirilecek törene, Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar ile Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu'nun da katılacağı bildirildi.

Türk Kızılayı'nın, Somali'de 2 bin 600 aile için çadır kent kurduğuna, 15 bin 600 kişinin barınma ve gıda gibi pek çok ihtiyacını karşıladığına, tesisler kurduğuna, faaliyet gösterdiği bölgede açlığa son verdiğine dikkat çekilen açıklamada, gönderilen iş makineleri ve kurulan şantiye ile Türk Kızılayı'nın Somali'de yine birçok çalışmaya imza atacağı kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2012, 18:02
banner53
YORUM EKLE

banner39