banner15

Türkler Gana'da sahte ABD Büyükelçiliği açmış

Gana'da, altı yıldır işletilen, başvuranlara 6 bin dolar karşılığında ABD vizesi ve döküman sağlayan sahte ABD Büyükelçiliği ortaya çıkarıldı. Sahte elçilikte ABD'li gibi çalışanların ise Türkler olduğu öne sürüldü.

Türkler Gana'da sahte ABD Büyükelçiliği açmış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afrika ülkesi Gana'da 6 bin dolar karşılığında ABD vizesi ve döküman sağlayan sahte ABD Büyükelçiliği ortaya çıkarıldı. Sahte elçiliğin çalışanlarının büyük bölümünün ise Türklerden oluştuğu belirtildi.

Ghana Business News'in haberine göre, sahte Amerikan Büyükelçiliği “Spartan Vanguard” adlı operasyonla ortaya çıkarıdı. Konuyla ilgili iddialar ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından da onaylandı.

Açıklamada, Gana’nın başkenti Acca’nın merkezinde bir binaya pazartesi salı ve cuma günleri saat 7.30 ile 12.00 arasında Amerikan bayrağı çekildiği, ABD Başkanı Barack Obama’nın fotoğraflarının asılı olduğu bina içinde, başvuranlara para karşılığı sahte Amerikan vizeleri sağlandığı belirtildi.

Açıklamada, sahte Büyükelçilikteki “konsolosluk görevlilerinin”, İngilizce ve Flamanca konuşan Türk vatandaşları olduğu da belirtildi. Dolandırıcılar arasında göç ve ceza hukuku konusunda uzmanlaşmış Ganalı bir avukat olduğu da ifade edildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Ganalı güvenlik güçleriyle beraber geçen yaz yaptığı ve geçen ay sonuçlarını duyurduğu “Spartan Vanguard” adlı sahte elçilikleri hedef alan operasyonda, Acra’da sahte bir Hollanda Büyükelçiliği olduğu da anlaşıldı. Ama bu elçilik ile ilgili bilgiler açıklanmadı. 

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2016, 15:44
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48