banner15

Türklerin Somali hamlesine İngiliz darbesi

Somali'ye her türlü yardım ve desteği veren Türkiye'nin İngilizler tarafından istenmediği ve çeşitli hamlelerle yıldırılmaya çalışıldığı ortaya çıktı

Türklerin Somali hamlesine İngiliz darbesi

Mogadişu'ya 22 yıl sonra yeniden büyükelçilik açan İngilizler, Somali'yi dünya gündemine taşıyan Türkiye'ye karşı yıldırma kampanyası başlattı.

Yaşanan kuraklık ve iç savaş döneminde sadece Türklerin el uzattığı ve halka birebir yardım ettiği Somali'nin yavaş yavaş rahata kavuşması, İngilizleri rahatsız etti. Ülkenin petrol kaynaklarına göz diken İngiltere'nin yeniden ülkede büyükelçilik açmasının ardından Türklere yönelik yıldırma kampanyası başladı.

SALDIRILAR BAŞLADI

Türklerin çok sevildiği Mogadişu'da Türkiye'den gelenleri korkutmaya yönelik girişimler hız kazandı. BM ve İngiltere destekli Afrika Uluslar Birliği'nin (AU) 3 askeri, Mogadişu'da yol yapım çalışmalarını sürdüren İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) görevlilerine ateş açtı.

FİRMALAR VE DİPLOMATLARA ENGEL

Türkleri sindirmeye yönelik son girişim ise Mogadişu Havaalanı'nda meydana geldi. Bu ülkede yatırım yapan Türk firmalarının çalışanlarına son iki aydır giriş-çıkışlarda problem çıkarılıyor. Türklere her türlü zorluğu reva gören bazı kesimlerin, bu ülkedeki İngilizlerden pasaport bile istemediği belirtiliyor. 

ALANDA ÇİFTE STANDART

1991 yılında kapatılan büyükelçiliğini 4 ay önce BM kontrolündeki Mogadişu Havaalanı'nda yeniden açan İngiltere, şirketleri kanalıyla 'Türk düşmanlığı' empoze ediyor. Havaalanının yer hizmetlerini yürüten İngiliz SKA Şirketi, Türkiye'den gelenlere her türlü zorluğu yaşatıyor.

İHALE İPTAL

TİKA tarafından onarılıp açılan Mogadişu Havaalanı'nın işletmesi, bir Türk firmasına verilmişti. Ancak Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud'un İngiltere ziyaretinin ardından Türk firmasına verilen işletme ruhsatı iptal edildi. Mogadişu Uluslararası Aden Abdulle Havaalanı'nın yer hizmetleri İngiliz SKA firması tarafından yapılıyor.

KAOSTAN YARARLANANLAR RAHATSIZ

Somali askerlerinin Türk subaylarınca eğitilmeye başlanması da ülkedeki bazı kesimlerde rahatsızlığa yol açtı. Ordu ve polis teşkilatının eğitimi için 10 milyon TL'lik bütçe ayıran Türkiye'nin gönderdiği uzmanlar, ülkedeki kaos ortamından faydalanan çevrelerde sıkıntıya neden oldu. 

Kaynak: Yenişafak

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2013, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35