banner39

UCM gözaltındaki çalışanlarını soruşturacak

Seyfülislam Kaddafi'ye şifreli mektup taşıdıkları gerekçesiyle gözaltına alınan Uluslararası Ceza Mahkemesi avukatları iddialar doğrultusunda soruşturulacak

Afrika 23.06.2012, 15:58 23.06.2012, 15:58
UCM gözaltındaki çalışanlarını soruşturacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Libya'da bulunan çalışanlarının görevlerini suistimal ettiği konusundaki iddiaları araştıracağını söyledi.

BBC'nin haberine göre, açıklamada UCM, dört çalışanının bölgeden dönmesinin ardından soruşturmanın başlayacağını belirtti.

Dört çalışan bu ayın başlarında Zintan'a Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi ile görüşmek için gitmişti.

Avustralyalı avukat Melinda Taylor, Seyfülislam Kaddafi'ye bazı belgeleri iletmekle suçlanarak Libya'da gözaltına alınmıştı.

Eğer görevi suistimal iddiası doğrulanırsa UCM, çalışanları hakkında gerekli adımların atılacağını söyledi.

UCM açıklaması, üst düzey bir Libya delegasyonunun Lahey'deki mahkemeyi ziyaret etmesinin ardından geldi.

Libya başsavcısı General Abdülaziz el Hassadi'nin başkanlığındaki delegasyonun, UCM'ye, dört çalışanın Zintan ziyareti ile ilgili bilgi sunduğu açıklandı, ancak bilginin içeriğine dair bir detay verilmedi.

ŞİFRELİ MEKTUP

Avustralyalı avukat Melinda Taylor, Kaddafi'ye, şu anda kaçak durumda bulunan Muhammed İsmail'den şifreli bir mektup ilettiği iddiasıyla gözaltına alınmıştı.

Taylor'ın Lübnanlı çevirmeni Helene Assaf da ona yardım etmekle suçlanıyor.

Diğer iki çalışan Rusyalı Alexander Khodakov ve İspanyalı Esteban Peralta Losilla da Taylor ve Assaf ile bulunuyor. Ancak orada kalmayı kendilerinin mi seçtiği yoksa gözaltına mı alındıkları henüz bilinmiyor.

Öte yandan, Libyalı yetkililer ile UCM Kaddafi'nin nerede yargılanacağı konusunda anlaşmazlık içindeydi.

UCM'nin Kaddafi için savunma avukatı atamasına izin verilmişti ve gözaltına alınanlardan bazılarının bu avukatlardan olduğu bildiriliyor.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?