banner39

Uganda kırmızı alarmda

Kenya'daki Westgate alışveriş merkezinin saldırısını gerçekleştiren Eş-Şebab'ın tehdidinden dolayı Uganda kırmızı alarma geçti

Afrika 19.10.2013, 12:51 19.10.2013, 13:16
Uganda kırmızı alarmda

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Uganda, Kenya'daki Westgate alışveriş merkezinin saldırısının arkasında olan Somali silahlı örgütü Eş-Şebab'ın tehdidinden dolayı kırmızı alarma geçti.

Geçen ay komşu ülkesi Kenya’da yaşanan Eş-Şebab saldırıların ardından Uganda kendi sınırların içinde buna benzer bir saldırı gerçekleştirilmesi korkusundan tedbirlerini artırdı.

2010 yılında 79 kişinin ölümüyle sonuçlanan Eş-Şebab saldırısından sonra Uganda ilk kez kırmızı alarm verdi. 

Somali'yi işgal eden 17 bin Afrika Birliği askerlerin arasında olan Uganda, izne çıkan tüm güvenlik personeli geri çağırd. Başkent Kampala'da binlerce ek polis yerleştirildi.

Polis sözcüsü Patrick Onyango Reuters'a yaptığı açıklamada ''Bizim ve Amerika'nın istihbaratına göre yakında bir terör saldırısı bekleniyor'' dedi.

Sözcü, "Kenya’da Westgate alışveriş merkezine yapılan saldırının bir benzeri de ülkemizde olacağı söylentileri var. Biz bize düşen önlemleri aldık. Bu yerler güvenli yerler. Sadece alı veriş merkezlerini değil ibadet alanlarını hatta kalabalığın olduğu tüm yerlerin güvenliğini sağlıyoruz” dedi.


banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?