banner39

banner35

UMH'den Hafter milislerine üç hava harekatı

Ulusal Mutabakat Hükümeti hava kuvvetleri, Terhune kenti açıklarında Halife Hafter'e bağlı milislere yönelik üç ayrı hava harekatı gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Afrika 20.04.2020, 17:40
UMH'den Hafter milislerine üç hava harekatı

Libya'da Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) hava kuvvetleri, başkentin yaklaşık 90 kilometre güneydoğusundaki Terhune kenti açıklarında Halife Hafter'e bağlı milislere yönelik üç ayrı hava harekatı gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Hükümet güçlerinin yürüttüğü Öfke Volkanı Operasyonu Sözcüsü Mustafa el-Mecai, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Başkentin güneyindeki ve Terhune kenti açıklarındaki cephelerde sakin bir gün yaşandığını" belirterek, hükümete bağlı hava kuvvetlerinin, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milislerin harekat ve ikmal merkezi olarak kullandıkları unsurlara üç ayrı hava harekatı düzenlediklerini söyledi.

Sözcü, hükümet güçlerinin Hafter milislerinden geri almak üzere operasyon başlattıkları Terhune kenti çevresindeki milislerden temizlenen bölgelerde tahkimatlarının sürdüğünü ekledi.

BM, dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Libya'da savaşan taraflara 22 Mart'ta "insani ateşkes" önerisinde bulunmuştu. UMH öneriyi kabul etmiş, Hafter tarafı da çağrıyı kabul ettiğini duyurmuş fakat dakikalar içinde Trablus'a roketli saldırı gerçekleştirmişti.

Libya'da ilk Kovid-19 vakasının 23 Mart'ta tespit edilmesinden bir gün sonra Hafter milisleri, başkent Trablus'un yerleşim bölgelerine son dönemdeki en yoğun saldırılarından birini gerçekleştirmişti.

UMH askeri birlikleri, 25 Mart'tan itibaren "sivillerin hayatını korumak için" savunma pozisyonundan saldırı pozisyonuna geçtiklerini ve "Barış Fırtınası Operasyonu"nu başlattıklarını açıklamıştı.

Hükümet güçleri, 13 Nisan'da ülkenin batısındaki 8 yerleşim yerinden Hafter milislerini çıkartarak, yaklaşık 3 bin kilometrekarelik alanı milislerden temizlediklerini duyurmuştu.

Hafter milisleri, cephede yaşadıkları kayıpların ardından başkentin yerleşim bölgelerine roket ve top atışı gerçekleştirmiş, bu saldırılarda sivil can kayıplarının yanı sıra, hastaneler de hedef alınmıştı.

UMH güçleri, Hafter milislerinin başkente yönelik saldırılarında harekat ve ikmal merkezi olarak kullandıkları Terhune kentini geri almak için cumartesi günü operasyon başlatmıştı. Kent çevresinde bazı bölgeler milislerden temizlenmiş, yüzden fazla Hafter'e bağlı silahlı unsur esir alınmıştı.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?