banner15

UNICEF Orta Afrika için çağrıda bulundu

UNİCEF Orta Afrika Cumhuriyeti'nde yaşanan insani drama karşı uluslararası kamuoyunu yardıma çağırdı

UNICEF Orta Afrika için çağrıda bulundu

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF),  Orta Afrika Cumhuriyeti'nde (OAC) çatışmaların neden olduğu insani felaketin önlenebilmesi için uluslararası topluma elinden geleni yapması çağrısında bulundu.

OAC'yi geçen ay ziyaret eden UNICEF İcra Direktörü Anthony Lake, saldırıya uğrayan Müslümanların ülkenin doğu veya kuzey bölgelerine gitmeleri için zorlandığını belirterek, bu durumun ülke ve halkın geleceği için tehlikeli olduğunu kaydetti.

Saldırılara maruz kalan çocukların acımasızca öldürüldüğüne dikkati çeken Lake, çocuklar için herhangi bir korumanın olmadığını söyledi.

Bu arada BM Dünya Gıda Programı ise başkent Bangui'de sadece bir haftalık yiyecek malzemesinin kaldığını açıkladı. BM İnsani İşler Koordinasyonu ise ülkenin ihtiyacı olan 551 milyon dolardan sadece 60 milyonluk bölümünün toplanabildiği belirtildi.

Geçen yıl mart ayındaki darbenin ardından siyasi kriz içerisinde olan ülkede, aralıktan bu yana Müslüman ve Hristiyanlar arasında çıkan çatışmalarda binden fazla kişi ölmüş, yaklaşık 1 milyon kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2014, 10:24
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48