banner15

Uygurlara karşı Çin - Kaddafi - İngiltere işbirliği!

Muhaliflerin Trablus'u ele geçirmesi ile Kaddafi döneminin gizli ittifakları ortaya çıktı...

Uygurlara karşı Çin - Kaddafi - İngiltere işbirliği!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kaddafi döneminde Müslümanlara ‘radikal İslamcı’ suçlaması ile yapılan işkenceler gün yüzüne çıkarken; son olarak Libya’da yaşayan Uygurlara yönelik baskı ve işkenceler gündeme geldi.

Telegraph Gazetesi'nini haberine göre, özellikle CIA ve MI6 istihbarat servisleri Kaddafi ile işbirliğine girerek Müslümanlara yönelik ağır işkenceler gerçekleştiridiği ortya çıktı.

Libyalı muhaliflerin Trablus’u ele geçirmesi ile ortaya çıkan belgelerde Kaddafi’nin CIA ve MI6 ile olan gizli, ilişkileri gün yüzüne çıkıyor.

Trablus’ta ele geçirilen belgelerde İngiliz istihbaratı Çin istihbaratı ile ‘radikal İslamcılara’ karşı işbirliği yapmış.

Ele geçirilen gizli belgelerin 'Kasım 2003'te İngiltere ile Çin gizli servisinin aşırı İslamcılar ile mücadele için işbirliğine başlamış olduğunu gösterdiğini' söyleniyor.

'İNSAN HAKLARI GRUPLARI ŞOKA UĞRAYACAK'

Uygur Türklerinin yoğun yaşadığı eyalette işbirliği ve Libya istihbaratından bilgi paylaşımı talebi
"İnsan hakları grupları İngiltere ile karanlık Çin Devlet Güvenlik Bürosu'nun işbirliğine giriştiğine dair haberleri öğrendiğinde şoka uğrayacaklar. Çin düzenli olarak çoğunluğu müslüman Uygur etnik kökene sahip Xinjing eyaletindeki aktivistleri "İslamcı terorist" olarak mahkum etmesinden ve bu şekilde "ayrılıkçı" olarak adlandırılan kişileri uzun süreler hapiste tutuyor hatta idam ediyor olmasından ötürü suçlanıyor.  Buna rağmen MI6 Kasım 2003'te Libyalılara Çin ile işbirliğine başladıklarını söylemiş."

MI6'nın bu konuda Libya istihbaratı ile yazışmasının nedeni ise, bir belgede Çin ile -aşırı İslamcılar ile mücadele- projesine giriştikleri ve Çin'de bulunan Kuzey Afrikalı aşırı İslamcıların varlığı hakkında Libya istihbarat teşkilatı ile paylaşımda bulunmak ifadeleri ile yer alıyor.

'İSLAMCILAR'A KARŞI KADDAFİ-CIA İŞBİRLİĞİ

Libya’da Kaddafi karşıtı güçler bir araya gelerek Kaddafi’ye karşı mücadelelerine devam ediyor.  Libyalı  muhalifler ise Trablus’ta hakimiyeti sağladı.

The Independent Gazetesi’nin haberine göre, Kaddafi’ye karşı savaşan Libyalılar Kaddafi döneminde ağır işkencelere maruz  kaldıklarını dile getiriyor. Açıklamalarda dikkat çeken bir konu ise CIA’nın bu işkencelerde aktif olarak yer aldığı.

Kaddafi’ye karşı isyan eden birliklerin liderlerinden Abdulkerim Beljah, kendisinin CIA tarafından işkenceye tabi tutulduğunu dile getirdi.

Libyalı isyancıların Trablus birlikleri komutanı Berjah,  2004 senesinde Kaddafi güçleri tarafından yakalandığını ve kendisinin CIA ajanlarına teslim edildiğini ifade etti.

Berjah, CIA ajanları tarafından ‘İslamcı terörist’ suçlamasına maruz kaldığını ve ağır işkenceler yapıldığını sözlerine ekledi

Kaddafi’ye karşı 1990’lı yıllarda mücadele eden Berjah; The Independent Gazetesi’ne verdiği açıklamada, “Malezya’da yakalandıktan sonra Taylan’a götürüldüm ve burada CIA ajanları tarafından ağır işkencelere maruz kaldım,” dedi.

Berjah işkence altında CIA sorgusu sonrası kendisinin Trablus’taki  Abu Selim hapishanesine getirildiğini ifade etti.

Uzmanlar ise Libyalı isyancıların komutanı Berjah’ın ifadelerinin doğru olması durumunda Kaddafi ile CIA arasında gizli işbirliğinin olma ihtimaline dikkat çekti.

Kaddafi’ye karşı isyan eden birliklerin liderlerinden Abdulkerim Beljah

ÇİN'DEN KADDAFİ'YE DESTEK

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin temsilcilerinin Çin'le temmuz ayında silah alımı için temaslar yaptıkları doğrulandı.

Kanada çıkışlı bir gazetenin internet sitesinde yayınlanan Arapça hazırlanmış belgeler arasında Libya güvenlik yetkililerinin bir notu da yer alıyor. Pekin'e 16 Temmuz'da yapılan bir ziyaretin ayrıntılarının anlatıldığı notta,Çinli şirketlerin kendilerine 200 milyon dolarlık satış yapmayı önerdiği belirtiliyor. Nota göre, Çinliler teslimatın Cezayir ya da Güney Afrika gibi üçüncü bir ülke üzerinden yapılmasını önerdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Can Yü, Kanada gazetesi "The Globe and Mail"in geçen hafta verdiği Kaddafi-Çin silah ilişkisi haberini doğruladı.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2011, 14:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35