banner15

Wikileaks: Kaddafi düne kadar ABD'nin adamıydı

Wikileaks'in yeni açıkladığı belgelere göre, ABD'li diplomatlar düne kadar Kaddafi’yi övüyor, direniş başlayıncaya kadar da rejimi ortakları olarak görüyordu

Wikileaks: Kaddafi düne kadar ABD'nin adamıydı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libya’da Kaddafi rejimine karşı direnişin başlamasından birkaç gün öncesine kadar Amerikan diplomatların Kaddafi ile çok iyi ilişkiler içinde olduğu ortaya çıktı.  Wikileaks tarafından yeni açıklanan gizli belgelere göre 1980’li yıllara kadar ABD ile Kaddafi ortaklıklarını çok iyi bir şekilde sürdürüyordu. Wikileaks, twitter mesajıyla, Libya-ABD ilişkileriyle ilgili toplam 349 adet gizli belge yayınladığını bildirdi.

2009 Ağustos ayında Amerikan senatör John McCain’in Libya’yı ziyaretinden önce Trablus’daki Amerikan diplomatlar büyükelçilik mesajlarında iki ülke arasındaki ilişkileri anlatırken Libya’nın terörle mücadelede çok önemli bir partner olduğunu belirtti. Mesajlardan birinde, ‘Stratejik partnerimiz bu konuda çok verimli ve her iki ulus için de çok faydalı’ ibaresi yeraldı.

Açıklanan gizli belgelerde ayrıca Libya’da güvenlik konularında bir dizi eğitim çalışmalarının da başlatıldığı ve bunların çok önemli olduğu vurgulandı. Libya’nın ABD’den ‘öldürücü silahlar’ almak istediği de bildirildi. Diplomat mesajlarında senatör John McCain’den, Libya’ya silah satılması konusunda Kongre’de olumlu yönde çalışma yapması önerildi.

Bir başka belgede ise Libya’nın Afrika Birliği içindeki önemi ve Çad gibi ülkelerdeki sorunlara duruşu gibi konularda birtakım açıklamalar yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2011, 14:33
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35