banner15

Yardım konusunda Türkiye'yi örnek alın!

“Şahsım ve halkım adına Türkiye’ye teşekkür ediyorum," diyen Somali Devlet Başkanı Ahmet, yardım konusunda tüm ülkelere “Türkiye’yi izlemeleri” çağrısında bulundu.

Yardım konusunda Türkiye'yi örnek alın!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Somali Devlet Başkanı Şerif Şeyh Ahmet, yardım konusunda tüm ülkelere “Türkiye’yi izlemeleri” çağrısında bulundu. “Şahsım ve halkım adına Türkiye’ye teşekkür ediyorum. Bu zor günlerde bizimle omuz omuza olması bizim için çok önemlidir.” diye konuşan Somali lideri, İstanbul’da gerçekleştirilen zirveninamacına ulaşması ve Somali’nin acısını hafifletecek kararlar alınmasını temenni ettiğini kaydetti.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İcra Komitesi’nin Somali Konusundaki Olağanüstü Toplantısı İstanbul Conrad Otel’de başladı. Toplantının açılışında Başbakan Tayyip Erdoğan, Somali Devlet Başkanı Şerif Şeyh Ahmet ve İİT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu birer konuşma yaptı.

Somali Devlet Başkanı Şerif Şeyh Ahmet, konuşmasının başında “asil Türk milletine, Başbakan Erdoğan’a ve yüce hükümetine” teşekkür ettiğini söyledi. Ayrıca ev sahipliğinden dolayı son derece memnun olduklarını belirten Şeyh Ahmet, toplantıya katılan ülkelerin temsilcilerine de çok teşekkür ettiklerini kaydetti.

“Somali’nin içinde olduğu durum malumunuzdur.” diyen Şeyh Ahmet, açlık ve gıda maddesi yokluğundan dolayı büyük bir sorunla karşı karşıya olduklarını kaydetti. “Bizi sevenler yardım ellerini uzatıyorlar.” diye ekleyen Somali lideri, yardım eden ülkelerin sıkıntının hafifletilmesi için uğraştıklarını aktardı. İslam ülkelerinin büyük bölümünün yardımı olduğunu belirten Şeyh Ahmet, “Yardımlar sayesinde çok sayıda vatandaşımız hayatlarını kurtarmışlardır. İnsani yardım gönderen tüm ülkelere şükranlarımız sunuyoruz.” dedi.

Somali’de bugün yaşanan sorunların bir birikimin neticesi olduğunu belirten Somali Devlet Başkanı “Yıllardır bir kuraklıkla karşı karşıyayız. Gıda üretilemiyor. Mogadişu çevresinde kuraklıktan çok sayıda hayvan da telef oldu. Kuraklık etkisini ülkenin her tarafına yaymış durumdadır.” diye konuştu.

Somali hükümetinin elinden gelen gayreti sar fettiğini kaydeden Şeyh Ahmet, “İç istikrarsılık nedeniyle halkın zorunlu ihtiyaçlarına cevap verememe duruma geldik. Vatandaşlarımızın büyük kısmı hayatlarını kurtarmak için bölgeye göç etmektedirler. Halkın ihtiyaç duyduğu güvenlik durumunun oluşturulamaması da ikini büyük sorundur.Bu yüzden vatandaşlarımız göç etmek zorunda kalıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Ülkesinde “terörün üstesinden gelinmesi ve güvenliğin yaygınlaştırılması için uğraştıklarını belirten Şeyh Ahmet, “Kampala’daki anlaşma mucibince güvenlik için gayretler devam ediyor. İnsanı insan olarak koruyabilmemiz, izzetlerini sürdürmeleri başlıca sorumluluklarımızdanır.” dedi.

İslam dinin işbirliğini emrettiğini vurgulayan Somali Devlet Başkanı, ülkenin kurumlarının gayretleri devam etse de arzu edilen seviyede olmadığını vurguladı. Somali lideri Şerif Şeyh Ahmet, ülkedeki terör faaliyetlerinin sermayenin Somali dışına çıkmasın neden olduğunu, çiftçilerin bekledikleri mevsimdeki yağmurun olmaması nedeniyle tarımla iştigal edemediklerini, yağmur mevsimleri beklendiğini ancak yağmur da olmayınca tarım ürünlerinin yetişmediğini ifade etti.

Sorunlarla baş başa kalmış durumda olduklarını ifade eden Somali Devlet Başkanı, şöyle devam etti: “Allah’ın nimetleri sınırsızdır. Allah iyi amaçla yola çıkanları yolda bırakmayacaktır. Bölgede huzura kavuşulması olmazsa olmaz koşuldur. Hayvancılık ve çiftçiliğin yeniden başlamasını gerçekleştirmemiz gerekmektedir. Yardım ellerine ihtiyacımız var. Yeniden yapılanmamız gerekiyor.Anayasanın yenilenmesi, hukuki altyapının oluşturulması gerekmektedir.”

Ülkesinde 20 yıldan buyana devam eden sorunun şu an zirvede olduğuna dikkat çeken Şeyh Ahmet, “Geçtiğimiz dönemler içinde istikrarlı bir yönetim gelememiş iç savaş nedeniyle çalışma yapılamamıştır. Vatandaşın vatandaşa karşı olan güveni kaybolmuştur.

Somali’de hali hazırdaki durumu sizlere tanıtmak gerçekten çok zor. Sayın Erdoğan bu sorunlara atıfta bulundu.” dedi.

Somali Devlet Başkanı son olarak “Şahsım ve halkım adına Türkiye’ye teşekkür ediyorum. Bu zor günlerde bizimle omuz omuza olması bizim için çok önemlidir. İnsanlık görevini tanıyan tüm ülkelere Türkiye’yi izleme çağrısında bulunuyorum. Toplantının amacına ulaşması ve Somali’nin acısını hafifltecek kararlar alınmasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2011, 16:06
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35