banner39

banner35

Yemen Cumhurbaşkanı, din adamlarıyla buluştu

Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih eline Kuran-ı Kerim alarak, ülkenin önde gelen din adamlarına din adamlarına, 'Bu ülkenin kurtarılmasının sorumluluğu sizde' dedi.

Afrika 01.03.2011, 10:55 01.03.2011, 10:55
Yemen Cumhurbaşkanı, din adamlarıyla buluştu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih, ülkenin önde gelen din adamlarını başkent Sana'da kendi adına yaptırdığı camide topladı.

Salih, devlet televizyonundan canlı yayımlanan toplantıda, eline Kuran-ı Kerim alarak din adamlarına, "Bu ülkenin kurtarılmasının sorumluluğu sizde" dedi.

Ülkede fitne ateşi yandığını söyleyen Salih, din adamlarına yaptığı çağrıda, "kargaşayı bastırmak için harekete geçmelerini" istedi.

Önde gelen din adamlarından, El İman Üniversitesinin Rektörü Abdülmecid Zindani'yi de yayına alan Salih, Zindani'den ülkedeki kaos ortamının bitmesi için öncülük yapmasını talep etti.

Zindani, ABD tarafından El Kaide'ye destek vermekle suçlanıyor.

GÖSTERİLER

Öte yandan ülkenin kuzeyindeki Amran'da gösteriler şiddetleniyor. Muhalif güçlerle polis arasında çıkan çatışmada 3 kişi yaralandı.

Amran'daki aşiret lideri, yaralılardan birinin ölmesi durumunda aşiretini başkent Sana'ya göndereceği tehdidinde bulundu.

Ülkenin birçok kentinde de bugün protestolar devam edecek.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, ülkenin en büyük ikici kenti Aden'e karayoluyla ulaşım durduruldu.

Bu arada Sana'da daha önce hiç görülmeyen sayıda işyeri kapandı, birçok okul eğitime ara verdi. Halk motosiklet ve otomobillerle oluşturdukları konvoylarla Sana Devlet Üniversitesinin önündeki protesto gösterilerine katılmak için üniversiteye doğru yol alıyor.

Sana Devlet Üniversitesinin önünde bugün 50 binden fazla protestocunun toplanması bekleniyor.

Diğer taraftan başkent ve çevresinden gelen Salih taraftarları da Tahrir Meydanı'nda büyük bir mitinge hazırlanıyor. Asker ve polise ait zırhlı araçlar, kentin kritik noktalarında bekletiliyor.

Halkın bir kısmının evlerine kapanarak gıda stoku yaptığı yolunda haberler geliyor. Askeri havaalanından kalkan uçaklar Sana üzerinde alçak uçuş yapıyor.

Bundan sonraki protestoların ise 3 ve 10 Martta yapılması planlanıyor. 10 Marttaki protestonun bugüne kadarki en büyük gösteri olacağı tahmin ediliyor.

Salih'in de gelecek günlerde aşiret gruplarını toplayarak onları ikna etmeye çalışacağı sanılıyor.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?