banner39

Yemen'de 11 asker kaçırıldı iddiası

Yemen'de, Güney Halk Komiteleri'nin, Lahac kentinde 1'i albay 11 askeri kaçırdığı ileri sürüldü.

Afrika 15.02.2015, 23:36 15.02.2015, 23:36
Yemen'de 11 asker kaçırıldı iddiası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yemen'de başkent Sana'dan ayrılarak devlet kurmak isteyen Aden merkezli ayrılıkçılardan, Güney Halk Komiteleri tarafından yapılan yazılı açıklamada, Lahac kentinde 1'i albay 11 askerin kaçırıldığı iddia edildi.

Açıklamada, komitelere bağlı silahlı grupların, kentin Radafan bölgesinde Yemen ordusunun Batı Şeridi Karargahı Komutanı Albay Rıdvan Ez-Zemari'yi ve El-Melah'da bir kontrol noktasında 10 askeri alıkoyduğu ifade edildi.

Alıkonulan askerlerin, Batı Şeridi Karargahı'nın komitelere teslim edilmesine karşılık serbest bırakılacağı, konuyla ilgili görüşmeleri yürütmek için komitelere bağlı bir komisyon kurulduğu kaydedildi.

Yemen'de Ensarullah Hareketi'nin (Husiler) Sana'da kontrolü ele almasının ardından Aden gibi bazı güney bölgeleri Sana'dan gelecek emirleri kabul etmeyeceklerini belirtmiş ve kendi yerel güçlerini kurmaya başlamıştı. Sana merkezli yönetimin gücünün kırıldığı Aden kentinin büyük bir bölümünü kontrolünde bulunduran Halk Komiteleri, ''Aden'in korunması ve bütünlüğünü inisiyatifleri altına aldıklarını'' açıklamıştı.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?