banner15

Yemen'de kolera salgını gün geçtikçe yayılıyor

DSÖ, Yemen'deki kolera salgınının 15 vilayete yayıldığını, halihazırda 156 kişide kolera tespit edildiğini açıkladı

Yemen'de kolera salgını gün geçtikçe yayılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İç savaşın sürdüğü Yemen'de felaket boyutuna ulaşan açlığın yanı sıra temiz su sıkıntısı kaynaklı ölümler giderek artıyor.

Açlık oranının bir hayli yüksek olduğu Yemen'de, kolera salgını da gün geçtikçe yayılıyor. 

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) Yemen Temsilciliğinden yapılan yazılı açıklamada, Yemen'deki kolera salgınının 15 vilayete sıçradığı ve şu ana kadar 10 bin 184 kişide salgın şüphesine rastlandığı belirtildi.

92 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Toplam 156 kişide kolera tespit edildiği aktarılan açıklamada, hastalık nedeniyle 92 kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi.

Kolerayla mücadele önlemlerinin artırıldığı vurgulanan açıklamada, son 2 günde ishal ve koleranın tedavisi için 4 sağlık merkezinde kullanılmak üzere hazırlanmış tıbbi malzemelerle dolu iki kamyonun bölgeye gönderildiği bildirildi.

DSÖ, daha önceki açıklamalarında kolera yüzünden 11 kişinin öldüğünü, şiddetli ishal nedeniyle de ölenlerin olduğunu kaydediyordu. Örgüt bu açıklamasıyla ishal vakalarını da koleradan ölenlerin sayısına ekleyerek, 92 kişinin bu virüs sebebiyle hayatını kaybettiği şeklinde bilgilerini güncelledi.

BEBEKLER VE ÖĞRENCİLER ARASINDA EN YAYGIN İKİNCİ ÖLÜM NEDENİ

DSÖ, halkın üçte ikisinin temiz suya ulaşamadığı Yemen'de endemik olarak görülen şiddetli sulu ishalin özellikle bebekler ve öğrenciler arasındaki en yaygın ikinci ölüm nedeni olduğunu ifade etmişti.

Yemen'de yaklaşık 2 yıldır hükümetle İran destekli Husiler ve devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih ittifakı arasında süren çatışmalarda 10 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2016, 00:17
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48