banner39

banner35

Yemen'de ölü sayısı 15'e yükseldi

Ali Abdullah Salih'in oyalama taktiklerinin ardından, görevi bırakmayacağını açıklamasıyla muhalif gösteriler yine şiddetlendi

Afrika 12.05.2011, 13:30 12.05.2011, 17:58
Yemen'de ölü sayısı 15'e yükseldi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'in başkenti Sana'da dün gece çıkan çatışmalarda Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'e muhalif göstericilere güvenlik güçlerinin açtığı ateşte ölenlerin sayısının 12'ye yükseldiği belirtilirken, Üniversite Meydanı'nda gösteriler sürüyor.

Meydandaki sahra hastanesinde 12 cesedin bulunduğu, çatışmalarda yaralananların tedavisinin devam ettiği ifade edildi.

Çatışmanın olduğu saatlerde olay yerinde bulunduğunu söyleyen bir yaralı, ''Akşam namazını meydanda kılmıştık. Ben evime doğru dönerken Ziraat Bakanlığının olduğu Kuveyt Caddesi üzerinde Cumhuriyet Muhafızlarının konuşlandığını gördüm. Yanlarına yaklaştığımızda, 'Bu yol kapalı, başka yerden gidin' dediler. Yolumuzu değiştirdik, o sırada etrafta yeni çadırlar kuran göstericiler vardı. Ne olduğunu anlayamadan silah sesleri yükseldi ve benim de ayağıma kurşun isabet etti'' dedi.

Gaz bombasına maruz kalan göstericilerin hastanede müşahede altında tutulduğu gözlenirken, biraz ilerideki meydanda çatışmada hayatını kaybedenler için sloganlar atıldı ve yapılan bu saldırıların ''barışcıl'' devam eden gösterileri yıldırmayacağı vurgulandı.

Öte yandan başkent Sana'nın güneydoğusundaki Bayda'da, Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'e muhalif göstericilere devlet başkanı yandaşlarının açtığı ateşte 3 göstericinin öldüğü bildirildi.

Görgü tanıkları, Bayda'da iktidar partisi Genel Halk Kongresi binasının çatısından, Abdullah Salih'in resimlerini yırtan göstericilere ateş açıldığını belirtti.

Muhalefet kaynakları bu bilgileri doğruladı ve olaylarda 7 göstericinin de yaralandığını kaydetti.

Yemen'de Ocak ayından beri devam eden Salih karşıtı gösterilerde bugüne kadar 300'e yakın kişinin hayatını kaybettiği ifade ediliyor.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?