banner39

"Yeni hükümet kurma çalışmalarında pazarlığa ve şantaja yer yok"

Hükümet üyelerinin seçiminde vatanseverlik, çalışkanlık ve kabiliyet kriterlerinin gözetileceğini ifade eden Tunus Cumhurbaşkanı Said, hükümet kurma çalışmalarına dışarıdan herhangi bir müdahalenin de olmayacağını dile getirdi.

Afrika 01.10.2021, 11:39
"Yeni hükümet kurma çalışmalarında pazarlığa ve şantaja yer yok"

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, yeni hükümeti kurma çalışmalarında "pazarlığa ve şantaja" yer olmayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanlığının resmi sosyal medya hesabında, Said'in dün akşam hükümeti kurmakla görevli Necla Buden Ramazan ile bir araya geldiği görüntüler yayınlandı.

Said görüşme esnasında yaptığı açıklamada, "Hükümet üyelerinin seçiminde vatanseverlik, çalışkanlık ve kabiliyet kriterleri gözetilecektir." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı, hükümet kurma çalışmalarına dışarıdan herhangi bir müdahalenin de olmayacağını belirtti.

Said, 25 Temmuz'da Meclisin çalışmalarını dondurması ve Başbakan'ı azletmesinin ardından 22 Eylül'de yetkilerini genişleten yeni kararnameler yayımladı.

Resmi Gazete'de yayımlanan kararnamelere göre, Tunus Cumhurbaşkanı'na Bakanlar Kurulunun görüşü alındıktan sonra Cumhurbaşkanlığı kararlarıyla "yasama metinlerini" çıkarma yetkisi verildi.

Kararname uyarınca, Bakanlar Kurulu artık Meclise değil Cumhurbaşkanı'na karşı sorumlu olacak.

Cumhurbaşkanı, başbakanı atayacak, kabine üyelerini, hükümetin siyasetini ve kararlarını belirleyecek. Cumhurbaşkanı'na ayrıca her türlü Cumhurbaşkanlığı kararını halk oylamasına sunma yetkisi de verildi.

Said, 29 Eylül'de de akademisyen Necla Buden Ramazan'ı hükümeti kurmakla görevlendirmişti.

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?