banner15

'Yeni Trablus'ta belirsizlik hakim

Libyalı muhaliflerin kendi aralarında tam bir uzlaşma içinde olmaması sebebiyle Kaddafi'nin halefinin kim olacağı meçhul. Öne çıkan isimler Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Abdülcelil ve isyancıların mali işler sorumlusu Tarhuni.

'Yeni Trablus'ta belirsizlik hakim

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Arap Baharı, Tunus eski lideri Zeynel Abidin bin Ali ve Mısır'ın devrik devlet başkanı Hüsnü Mübarek'ten sonra Kaddafi'yi de devirmek üzereyken, siyasi uzmanlar da Kaddafi sonrasında ne olacağını tartışıyor.

Star'ın haberine göre, muhalifleri çatısı altında toplayan Ulusal Geçiş Konseyi, anayasal bir düzenin kurulması ve uluslararası gözlemcilerin denetiminde seçimlerin düzenlenmesi gibi bazı umut verici vaatlerde bulunsa da, bunları hayata geçirmelerinin beklendiği kadar kolay olmayacağı yorumu yapılıyor. Zira yeni yönetiminin önünde bekleyen sayısız sorun var.  Bunların en önemlisi de liderlik sorunu. Zira tüm muhalif gruplar tarafından saygı duyulan ve kabul edilen bir lider yok. Bunlar arasında en çok eski Adalet Bakanı Mustafa Abdülcelil ön plana çıkıyor.

Abdülcelil'in liderliğini yaptığı Ulusal Geçiş Konseyi'nde eski bakanların yanı sıra Arap milliyetçisi, İslamcı, laik, sosyalist ve işadamı gibi çok farklı görüşlere sahip isimler de yer alıyor. Ayrıca isyancıların askeri kanadının komutanı Abdül Fatih Yunus'un öldürülmesi de, Abdülcelil'in liderliği ve Ulusal Geçiş Konseyi'nin gücü konusunda da ciddi soru işaretleri doğurdu. Yunus suikastı, muhalifler arasındaki görüş ayrılıklarını da iyice belirginleştirdi. Ayrıca suikastla ilgili açılan soruşturmada herhangi bir ilerleme kaydedilmiş değil. 

Misrata, Bingazi'den emir almıyor

Ön plana çıkan bir diğer isim de Ali Tarhuni. Ayaklanmanın başlamasının ardından sürgünde bulunduğu ABD'den ülkesine döndü. İsyancıların başta petrol olmak üzere ekonomik ve mali işlerinin sorumluluğunu yürütüyor. Yine de ön plana çıkan bu iki isim, her ne kadar arkalarında Batı'nın desteği de olsa tek başlarına parçalı Libya muhalefetini bir araya getirme ve görüş ayrılıklarını giderme konusunda yeterli görülmüyor. Muhaliflerin önündeki bir diğer önemli sıkıntı da Kaddafi ile birlikte çalışmış isimlerin yeni yönetimde yer almalarına izin verilip verilmemesi konusu. Özellikle bu konu, muhalifler arasında ciddi tartışma yaratmış durumda. İsyancıların bir kısmı, Kaddafi ile çalışmış hiçbir yetkilinin daha sonra taraf değiştirse bile yeni yönetimde yer almaması gerektiğini öne sürerken, bir diğer kısmı da tam tersi görüşü savunuyor.

Kaddafi ile devlet yönetiminde ve özellikle petrol başta olmak üzere Libya'nın sahip olduğu kaynakların idaresinde tecrübeli olan isimlerin dışarıda bırakılması da yeni yönetimde ciddi sıkıntılar yaratabilir. Ayrıca muhalefetin tek parçalı bir yapısı da yok. Dahası, muhalefet içinde bazı grupların, 'ortak düşman' ortadan kalktıktan sonra birbirleriyle çatışmasından da korkuluyor. Muhalefet içerisinde yer alan örgütler, farklı etnik, sekteryan, dini ve siyasi gruplardan geliyor.

Örneğin Libya'nın en büyük üçüncü kenti Misrata'daki muhalif gruplar ile Bingazi'deki Ulusal Geçiş Konseyi arasında ciddi görüş ayrılıkları olduğu biliniyor. Misrata'daki gruplar, uzun bir süredir Bingazi'den emir almıyor. Ayrıca bu grupların, savaş alanında en uzun ve zorlu mücadeleyi verdikleri için yeni yapıda ağırlıklarının daha fazla olmasını istedikleri de bir sır değil. 

 

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2011, 07:09
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35