banner39

Yeryüzü Doktorları'ndan Uganda'ya tıp eğitimi

Yeryüzü Doktorları, Uganda İslam Üniversitesi bünyesinde faaliyete geçen Habib Tıp Fakültesi öğrencilerine eğitim desteği verdi

Afrika 16.12.2014, 16:42 16.12.2014, 17:06
Yeryüzü Doktorları'ndan Uganda'ya tıp eğitimi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Lahor Üniversitesi, İslam İşbirliği Teşkilatı ve TİKA’nın katkılarıyla, İngilizce konuşan Afrikalı Müslümanlara yönelik Uganda İslam Üniversitesi bünyesinde Yeryüzü Doktorları (YYD) kurucu ortaklığıyla açılan Habib Tıp Fakültesi, 55 öğrenciyle eğitim-öğretim hayatına başladı.

Yeryüzü Doktorları, Habib Tıp Fakültesi’ne gönüllü akademisyen, hastane mimarisi, kütüphane kurulması ve eğitim laboratuvarlarının geliştirilmesi konularında destek veriyor.

Destek kapsamında Prof. Dr. Orhan Alimoğlu, Ali Doğan, Selimcan Azizoğlu, Çağrı Emin Şahin, Prof. Dr. Sait Keleş, Yrd. Doç. Dr. Papatya Keleş, Doç. Dr. Seyit Ankaralı, Prof. Dr. Handan Ankaralı ve Doç. Dr. Hasan Hüseyin Eker’den oluşan Yeryüzü Doktorları Ekibi, Habib Tıp Fakültesi’nde temel bilimler alanında gönüllü öğretim görevlisi olarak ders vermek ve eğitim programlarının iyileştirilmesi için Uganda'ya gitti.

YYD Ekibi, Uganda İslam Üniversitesi öğretim görevlisi ve Habib Tıp Fakültesi öğrencileri tarafından törenle karşılandı. Törende "İslam ve Bilim Tarihi" konulu bir konuşma yapan YYD Eğitim Projelerinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Orhan Alimoğlu, sağlık araştırmalarında online veri tabanlarının neler olduğu, nasıl kullanılması gerektiği ve tıp eğitimi hakkında Habib Tıp Fakültesi öğrencilerine ders verdi.

ÜÇ BRANŞTA UZMANLIK PROGRAMI BAŞLATILACAK

YYD Genel Müdürü Ali Doğan ise YYD'nin 44 ülkede yaptığı faaliyetleri anlatarak, insani yardımların yelpazesi hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Proje Yöneticisi Selimcan Azizoğlu da YYD'nin Uganda'da başlattığı projeler ve bundan sonra atmak istediği adımlar hakkında bilgiler verdi. Azizoğlu, başlatılan Tıp Fakültesi projesi kapsamında 2015 yılı içerisinde Genel Cerrahi, İç Hastalıkları ve Halk Sağlığı olmak üzere 3 branşta tıpta uzmanlık programının başlatılacağını da ifade etti.

Öğrenciler tarafından yöneltilen YYD'nin bölgede yaptığı faaliyetlere nasıl katılım gösterebilecekleri ile ilgili soruları ise Genç YYD üyesi, Çapa Tıp Fakültesi 6. Sınıf öğrencisi Çağrı Emin Şahin cevapladı. Şahin, Türkiye'de 44 üniversitede var olan Genç Yeryüzü Doktorları kulüplerini örnek göstererek, Uganda İslam Üniversitesi bünyesinde Genç Yeryüzü Doktorları kulübünün kurulabileceğini belirtti.

240 TIP KİTABI BAĞIŞLANDI

İslam İşbirliği Teşkilatı, SESRIC ve TİKA'nın desteklediği proje kapsamında Yeryüzü Doktorları, bu ziyaretinde 14 farklı branşta 240 tıp kitabını Uganda İslam Üniversitesi Tıp Fakültesi Kütüphanesi’ne bağışladı. TİKA'nın verdiği destek çerçevesinde 2015 bahar dönemiyle birlikte Anatomi Laboratuvarı'nın kurulumu da YYD tarafından bitirilecek.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?