Zambiya'dan Çinli yatırımcıya davet

Çin'in Afrika ülkeleri ile ticari ilişkilerini artırması Zambiya için umut oldu

Zambiya'dan Çinli yatırımcıya davet

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Zambiya Tarım Bakanı ülkelerindeki tarım sektörüne girmeleri için bir dizi teşvik kararlarını açıklayıp Çinli yatırımcıları ülkesine çağırdı.

New China'nın yaptığı habere göre, Zambiya Tarım Bakanı Given Lubinda, ülkesinde çok geniş ekilebilir arzinin atıl durumda olduğunu ve toplam 42 milyon hektar ekilebilir arazinin sadece yüzde 15'inin kullanıldığını söyledi. 

Zambiyalı Bakan, ülkenin yabancı yatırımcılar için bir çok teşvik programı hazırladığını açıkladı. Çinli yatırımcıların balık çiftliklerinin yanısıra tarımsal ürünlerin üretim girişiminde de ilgili olduklarını sözlerine ekledi.

ÇİN'İN AFRİKA STRATEJİSİ

2000 yılında Çin-Afrika İşbirliği Forumu (FOCAC) Çin ve Afrika ilişkilerini stratejik bir boyuta taşımıştır. Çin Afrika’da 2000 yılından 2011’e kadar 1700 civarında proje gerçekleştirmiştir. Sadece 2009 yılında gerçekleşen yardım miktarı 259 milyar yuan olarak gerçekleşmiştir, ayrica bu rakam Çin’in toplam dış yardımının yüzde 49’unu oluşturmaktadır. Afrika’dan Çine öğrenci değişim kapsamında gelen öğrenci sayısı 2013 yılı sonu itibariyle otuzbeş binin üzerine çıkmıştır.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2015, 16:13
banner53
YORUM EKLE

banner39