Zimbabve'de değişim umutları gerçekleşmedi

Zimbabve’de pazartesi günü gerçekleşen seçimler sonuçlandı. Robert Mugabe’ye yapılan darbe sonrası asker tarafından Cumhurbaşkanlığına getirilen 'Ulusal Birlik Partisi' (ZNU-PF) lideri Emmanuel Mnagangwa, seçimlerden birinci çıktı. 

Zimbabve'de değişim umutları gerçekleşmedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Zimbabve Yüksek Seçim Kurulu, pazartesi günü yapılan seçimlerde iktidar partisi ZNU-PF başkanı Mnagangwa’nın birinci parti olduğunu açıkladı. Mnagangwa özellikle kırsal kesimlerden yüksek oy aldı. 210 sandalyenin bulunduğu Zimbabve meclisinde, 109 milletvekili çıkaran Mnagangwa, anayasa değişiklikleri için 30 milletvekiline daha ihtiyaç duyuyor.

Ana muhalefet partisi 'Demokratik Değişim Hareketi' (Tsvangirai) lideri Nelson Chamisa, aldığı oyların çoğunu şehir merkezlerinden topladı. Özellikle gençlerden büyük destek alan Chamisa, ülke için umut olarak görülüyordu. Birinci parti çıkması beklenen Charisa'nın partisi beklentileri karşılayamadı. Kırsal kesimlerde fazla karşılık bulamayan Chamisa, 49 milletvekili ile partisini mecliste temsil edecek.

Mnangagwa, geçmişte devrik Cumhurbaşkanı Mugabe ile beraberdi. Aralarında yaşanan siyasi ayrılık dolayısıyla Mugabe tarafından partiden uzaklaştırılmıştı. Ordunun desteğini alan Mnangagwa, Mugabe'nin 2017'de devrilmesinden sonra ülkenin başına geçmişti.

Propaganda sürecinde ve seçimlerde herhangi bir saldırı yaşanmadı. 
 

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2018, 11:49
YORUM EKLE

banner33

banner37