banner39

Zimbabve lideri Mugabe: Afrika kendi sorununu çözebilmeli

Afrika Birliği dönem başkanı olan Zimbabve Devlet Başkanı Mugabe, batının Afrika üzerindeki politikalarının eski alışkanlıklardan kurtulamadığını söyledi

Afrika 02.02.2015, 11:14 02.02.2015, 11:25
Zimbabve lideri Mugabe: Afrika kendi sorununu çözebilmeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afrika Birliği'nin yeni dönem başkanı 90 yaşındaki Zimbabve Devlet Başkanı Eobert Mugabe, Afrika'nın Batı ülkeleri ile işbirliğinin halen bir çok endişeyi beraberinde getirdiğini, Batılıların Afrika ile ilişkilerinde eski alışkanlıklarında vazgeçmediklerini belirtti. Afrika'nın kendi sorunlarını kendisinin çözmesi gerektiğini söyleyen Mugabe, Zimbabwe modelinin diğer Afrika ülkeleri içinde iyi bir örnek olduğunu söyledi.

Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da liderler düzeyinde yapılan Afrika Birliği 24. Zirve Toplantısı sona erdi.

2015 Afrika Birliği'nin dönem başkanı Zimbabve Cumhurbaşkanı Robert Mugabe, toplantının kapanışında yaptığı konuşmada, Fas ile Batı Sahra konusunda anlaşmazlık yaşayan "Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti" arasındaki sorunun çözüme kavuşturulması çağrısında bulundu.

Mugabe, "Zirve, büyük başarı kaydetti. Afrika kıtasında barış ve güvenliğin hakim olması için belirlenen hedefleri yerine getireceğiz. Afrika liderleri, kıtadaki terör olgusuyla mücadele ve anlaşmazlıkların çözümü konusunda anlaştı. Gelecek zirvenin de Güney Afrika'da olmasına karar verildi" dedi.

Terörle mücadele eden ülkelere destek verileceğini vurgulayan Mugabe, bu çerçevede birçok karar alındığını belirterek, şunları kaydetti:

"Liderlere, Fas ile Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti arasındaki krizi çözmesi çağrısında bulunuldu. Filistin meselesine tam destek verildiği vurgulandı. En önemli kararlar arasında 2063 Afrika Gündemine Yönelik Kalkınma Hedefleri'nin yanı sıra Ebola virüsü salgınıyla mücadele amacıyla bir fon oluşturulması, kadının ekonomik ve sosyal açıdan güçlendirilmesi, kadın-erkek eşitliğinin sağlanması, kadına karşı şiddetin engellenmesi gibi konular yer alıyor."

Afrika Birliği 24. Zirve Toplantısı, 40 ülke devlet başkanının katılımıyla dün başlamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?