banner39

Zimbabve üniversiteleri maske, eldiven ve el dezenfektanı üretiyor

Zimbabve üniversiteleri koronavirüsü yenmek için maske, eldiven ve el dezenfektanı üretiyor

Afrika 05.04.2020, 13:58 05.04.2020, 15:44
Zimbabve üniversiteleri maske, eldiven ve el dezenfektanı üretiyor

Farai Shawn Matiashe

Zimbabve son on yılda ekonomik kaosa, belirsizliklere rağmen sanayi, gıda ve mobilyadan inşaat malzemelerine ve hatta kürdanlara kadar neredeyse her şeyin ithalatına aşırı bağımlılığından kurtuluyor.

Ekonomik kargaşa ve kötü şöhretli hiperinflasyon, ülkenin on yıllardır yüksek öğrenim kurumları tarafından desteklenen üretim üssünün çoğunu azaltmıştır.

Şimdi ülke, sekiz Covid-19 vakası ve bir ölüm bildirdikten sonra koronavirüsün yayılmasını engellemek için 21 günlük sokağa çıkma yasağı süresinde iç piyasaya eldiven, maske ve el dezenfektan üretti. Ürünler büyük talep gördü.

Zimbabve'deki yüzlerce doktor ve hemşire, sağlık otoriteleri tarafından sağlık güvenlikleri garanti edilene kadar çalışmayı reddettiği için ek baskı var, sağlık personelinin kullanımları için yeterli kişisel koruyucu ekipman ihtiyacı var.

Zimbabve Hastane Doktorları Derneği, Dünya Sağlık Örgütü'nün maskeler, gözlükler ve önlükler de dahil olmak üzere kılavuzlarında belirtilen yeterli ekipmanı istiyor .

Hükümet, üretim için Zimbabwe Üniversitesi, Chinhoyi Teknoloji Üniversitesi (CUT), Büyük Zimbabwe Üniversitesi (GZU), Midlands Eyalet Üniversitesi ve Harare Teknoloji Enstitüsü de dahil olmak üzere mühendislik ve teknoloji kapasitesiyle yükseköğretim kurumlarına döndü.

Bu üniversiteler ülkenin çeşitli illerinde bulunmaktadır ve bu illerdeki kliniklere, hastanelere ve güvenlik personeline el dezenfektanları, maskeler, eldivenler ve diğer kişisel koruyucu kıyafetler tedarik etmektedir.

Yüksek öğrenim bakanı profesör Amon Murwira, Quartz Africa'ya WHO ve Zimbabve Standartlar Birliği standartlarını karşılamak için el dezenfektanları, maskeler ve eldivenler yapıldığını söyledi . “Üniversiteler hepsi başladığı yer. Dezenfektanlarımız standartları karşılamak için yapılmıştır ”dedi.

“Sağlık bakanlığı aracılığıyla sağlıkla ilgili kurumlara (örneğin) hastane ve klinikler sağlıyoruz. Virüsün yayılmasıyla mücadele etmek için polis ve diğer kamusal arayüz kurumlarını da içeren devlet kurumlarını hedefliyoruz ”diyor CUT pazarlama direktörü Dr Clinton Musekiwa. Üniversitenin günde 2000'den fazla maske ürettiğini ve halihazırda birçok sağlık kurumuna halk sağlığı tesislerinden ve büyük işletmelerden daha fazla sipariş veren yaklaşık 5.000 maske tedarik ettiğini söyledi.

Aynı zamanda maske üreten GZU, Tongaat Hullet-Zimbabwe'nin en büyük şeker üreticisi olan el dezenfektanlarını üretmek için gliserol ve hidro peroksit ve etanol tedarik etti.

Kaynak: qz.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?