Zimbabve’de asker sokakta

Zimbabve’de pazartesi günü gerçekleştirilen seçimlerden sonra olaylar yaşandı. Yaşanan protestolar sonrası ordu sokağa indi.

Zimbabve’de asker sokakta

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Zimbabve’de seçimlerden sonra muhalefet yanlıları sokağa döküldü. Protestolar esnasında üç kişi hayatını kaybetti. Yaşanan olaylar üzerine ordu asayişi sağlamak üzere başkent Harare sokaklarında devriye geziyor. 

Dün yaşanan olaylardan sonra bu sabah sokaklar sakindi. Alışveriş yerleri açılmadı. Sokaklarda protestolardan kalma enkaz dikkat çekti.

Çarşamba günü muhalefet yanlıları, Cumhurbaşkanı Emmanuel Mnagangwa’nın seçimlerde hile yaptığı gerekçesiyle sokak eylemlerine başlamıştı. Ordu güçleri, askeri helikopterlerin de destek verdiği askerlerle olayları kontrol altına almaya çalışmıştı.

Halk, sükunetin bir an önce Zimbabve sokaklarında hakim olmasını istiyor. 

MUGABE SONRASI İLK SEÇİM

Eski Cumhurbaşkanı Robert Mugabe, 2017 Kasım’ında ordu tarafından askeri bir darbeyle görevden alınmıştı. Mugabe’nin görevden ayrılmasından sonra Mnagangwa, asker tarafından Cumhurbaşkanı ilan edilmişti. Mnagangwa, seçim propaganda sürecinde olduğu gibi seçimlerde de barış ortamının bozulmaması yönünde halka çağrı yapmıştı.
 

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2018, 12:27
YORUM EKLE

banner33

banner37