banner15

Zimbabve'nin yeni lideri İncil'e yemin etti

Zimbabwe'de, Robert Mugabe'nin istifası üzerine başkan olan Emmerson Mnangagwa, İngiliz peruğu karşısında İncil üzerine yemin ederek göreve başladı.

Zimbabve'nin yeni lideri İncil'e yemin etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Zimbabve'de Robert Mugabe'nin Devlet Başkanlığı görevinden istifa etmesinin ardından iktidara gelen Emmerson Mnangagwa için yemin töreni düzenlendi.

Harare'deki Ulusal Spor Stadyumu'nda gerçekleştirilen yemin töreninde konuşan Mnangagwa, "Ülkemiz geçmişin tutsağı olarak kalmamalı." dedi.

Mnangagwa, daha önce planlandığı gibi gelecek yıl demokratik seçim düzenleneceğini belirterek, Mugabe'nin 37 yıllık iktidarından sonra ülkede yeni bir sayfa açılacağına işaret etti.

Zimbabve'nin siyasi geçmişinin unutulmasını isteyen Mnangagwa, "Devlet geleneği değişmeli, hemen şimdi." dedi.

Mnangagwa, yolsuzlukla mücadele edeceğine dikkati çekerek, ülkedeki yabancı yatırımcılara da güvence sözü verdi.

Mugabe, 6 Kasım’da Devlet Başkan Yardımcısı Mnangagwa'yı görevinden almış ve Zimbabve ordusu, Mnangagwa destekçilerinin tasfiyesine son verilmesi için 16 Kasım'da müdahalede bulunarak Mugabe'yi istifaya zorlamıştı.

Askeri müdahaleye yaklaşık 5 gün direnen Mugabe, 21 Kasım'da görevinden istifa ettiğini açıklamıştı.

İstifa kararını gönüllü olarak aldığını belirten Mugabe, kararın Zimbabve halkının refahına yönelik duyduğu endişeden ve yetkinin sorunsuz şekilde el değiştirmesi arzusundan kaynakladığını ifade etmişti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2017, 16:52
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35